Ukrajinský parlament na mimořádné schůzi neschválil zákon o léčbě odsouzených v zahraničí, který má vězněné expremiérce Juliji Tymošenkové umožnit vycestování do Německa.

EU podmiňuje podpis dohody o přidružení Ukrajiny schválením tří důležitých zákonů - o volbách, o prokuratuře a o léčbě odsouzených v zahraničí. Poslední z nich se týká Tymošenkové a je zjevně klíčový. Nejvyšší rada před odmítnutím tohoto právního aktu schválila volební zákon

Potřebný počet nejméně 226 hlasů nezískal v zákonodárném sboru ani jeden ze šesti předložených návrhů zákona. Ve 450členném ukrajinském parlamentu má nejvíce poslanců - 187 - vládnoucí Strana regionů prezidenta Vladimira Janukovyče.

Dvě mimořádné schůze věnované "zákonu o Tymošenkové" ukrajinský parlament už bezvýsledně absolvoval.

Parlament zákon neschválil den poté, co se z Kyjeva roznesla dosud oficiálně nepotvrzená zpráva, že Janukovyč komisaři EU Štefanu Fülemu při setkání řekl, že asociační dohodu nepodepíše. 

Uvedl prý, že přidružením by Ukrajina přišla v příštích deseti letech o 500 miliard eur (13,5 bilionu Kč) kvůli útlumu obchodu s Ruskem a že by si je chtěla nechat kompenzovat od EU. Komisař Fühle zrušil svou na čtvrtek a pátek plánovanou cestu do Kyjeva.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski ve středu prohlásil, že šance na podpis integrační smlouvy je méně než padesátiprocentní.

Kompromisní text zákona o léčbě odsouzených v cizině má vypracovat zvláštní poslanecká skupina, jejíž schůze ale dosud spíše než dohodou skončily hádkami. Zatím poslední schůzka ve středu vyústila v konflikt koaličních a opozičních poslanců i přesto, že zasedání přihlíželi emisaři EU Pat Cox a Aleksander Kwaśniewski.

Unijní ministři zahraničí vyslali ze svého pondělního zasedání v Bruselu do Kyjeva signál, že EU je se svým konečným rozhodnutím o asociaci, plánovaným původně na pondělí, ochotna ještě deset dnů vyčkat.

Definitivní termín je 28. a 29. listopad, kdy se ve Vilniusu sejde summit Východního partnerství. Kromě Ukrajiny má být v litevské metropoli uzavřena asociační dohoda i s Moldavskem a Gruzií.