Z přípravy vraždy tří lidí viní policie pětapadesátiletého muže, který ji plánoval ve věznici v Liberci. Potvrdil to v pondělí státní zástupce Radim Kadlček. Podle zdrojů deníku Právo jde o odsouzeného lékaře Jaroslava Bartáka, který dostal 14 let za znásilňování a vydírání deseti svých asistentek.

"Jsme v rané fázi vyšetřování, zatím se dá jen říci, že bylo zahájeno trestní stíhání. Žádné další detaily nelze zveřejňovat," uvedl Kadlček.

Kromě plánování vražd je muž obviněn i z vydírání. Hrozí mu 15 až 20 let, nebo doživotí, takový trest ale není příliš pravděpodobný. "Teoreticky to možné je, ale je třeba brát v potaz, že jde o stadium přípravy," konstatoval Kadlček.

Vraždy měl muž plánovat a domlouvat s několika dalšími vězni, Kadlček ale nechtěl komentovat, zda hrozí obvinění někomu dalšímu. "Obecně lze říci, že při takových realizacích se zpravidla zahajuje trestní stíhání současně, pokud jsou známí pachatelé," řekl státní zástupce.

Podle informací Práva plánoval Barták vraždu bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze z Teplic Eugena Freimanna. Po odhalení případu vězeňská služba údajně přemístila Bartáka do věznice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku.

Bartákovi uložil soud před zhruba půlrokem 14 let ve vězení za šest znásilnění, pět případů vydírání, sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami. Sexuální napadení se týkalo jeho asistentek, vyžadoval po nich sex jako součást práce, některé z nich pak znásilnil.

Související