Amazon plánuje dodávání balíčků vážících až 2,3 kilogramu prostřednictvím malých dronů. Speciální dodavatelský program Amazon Prime Air představil zakladatel a výkonný ředitel internetového gigantu Jeff Bezos v nedělním pořadu 60 Minutes na americkém kanálu CBS.

Společnost svou vizi odhalila na videu a založila i speciální stránku, kde odpovídá na nejčastější dotazy zájemců. "Vypadá to jako science fiction, ale je to skutečné," ujišťuje zákazníky Amazon o existenci doručovacích "oktokopterů", jak zní jejich přesnější označení.

Největší překážky pro revoluci v dodávání balíčků objednaných přes internet nejsou technické, ale právní. Jak připomíná časopis Forbes, Federální letecký úřad (FAA) musí v současnosti schválit let malého dronu, jako je ten od Amazonu, udělením speciálního povolení.

"S technologického hlediska jsme připraveni službu do obchodování zapojit hned, jak budou zavedena nutná opatření. FAA aktivně pracuje na pravidlech pro bezpilotní letecké stroje," dodává Amazon na svých stránkách s tím, že počítá se zavedením nových leteckých předpisů FAA v roce 2015.

Sám Bezos ale v pořadu uvedl, že spolupráce s FAA a zavedení dronů do praxe podle něj zabere čtyři až pět let.

Hlavní obavou FAA je bezpečnost, zejména kvůli neschopnosti dronu vyhnout se jinému letounu. V nových pravidlech pro malé bezpilotní letouny bude FAA muset zahrnout normy pro výcvik operátorů, komunikační schopnosti dronů nebo pravidla zajišťující ochranu soukromí, bezpečnost a zachování životního prostředí, píše Forbes.

Běžný jako poštovní dodávka

Showman Bezos si pro představení svého nejnovějšího nápadu nemohl marketingově vybrat lepší den. Během Cyber Monday, "kybernetického pondělí", internetoví prodejci nabízí velké slevy, které podobně jako "černý pátek" nalákají spoustu předvánočních zákazníků.  Amazon počítá s tím, že každou sekundu bude v jeho virtuálním obchodě objednáno 300 položek.

Bezos v pořadu vzpomínal, jak před 18 lety vozil balíčky na poštu sám a snil o tom, že jednoho dne bude vlastnit zdvižný vozík. "Prime Air letouny budou jednoho dne tak běžné jako poštovní dodávky," předpovídá šéf největšího internetového obchodu.

Předtím si ovšem Amazon musí počkat na zlegalizování letů svých oktokopterů FAA a ujistit se, že budou stoprocentně bezpečné a spolehlivé. To, že přistanou někomu na hlavě, není jedinou obavou odpůrců plánované novinky.

Při vysílání pořadu s Bezosovou účastí sociální síť Twitter zasypaly výtky technologických odborníků i diváků-laiků, kteří dronům vytýkají potenciální narušování soukromí nebo hluk.

"Přemítám nad tím, jak Amazon zajistí, že balíčky nebudou snadnou kořistí pro zloděje," přidal další z námitek dopisovatel časopisu Forbes Robert Hof.