Krajský soud v Praze začal v úterý přehrávat policejní odposlechy v kauze exposlance Davida Ratha obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. Státní zástupce odposlechy označuje jako hlavní důkaz.

Na kvalitu záznamů si však stěžovali advokáti i obžalovaní, protože jim není příliš rozumět.

Soudce Robert Pacovský uvedl, že nelze odhadnout, jak dlouho se budou přehrávat. Ke každému záznamu se mohou obžalovaní vyjádřit.

Žalobce Petr Jirát již dříve uvedl, že nahrávky jsou rozsáhlé a mohou zabrat i několik týdnů.

Některé záznamy, jejichž části trvají od pár vteřin po několik minut, jsou v horší kvalitě, jde zejména o takzvané prostorové odposlechy. Nahrávky telefonních hovorů jsou podle soudce slyšet lépe. Obhájci, státní zástupce a obžalovaní mají k dispozici sluchátka, veřejnost sleduje záznam z reproduktorů.

V horší kvalitě jsou hlavně tzv. prostorové odposlechy. Nahrávky telefonních hovorů, na které podle spisu také dojde, jsou podle soudce slyšet lépe. Obhájci, státní zástupce a obžalovaní mají k dispozici sluchátka, veřejnost sleduje záznam z reproduktorů.

Pacovský začal s přehráváním chronologicky, jako první byly na řadě záznamy z ředitelské kanceláře Kateřiny Pancové v kladenské nemocnici, které policie pořídila podle spisu v prosinci 2011.

Rath: Nahrávkám nerozumím

Nahrávkám bylo špatně rozumět, na což si stěžovali advokáti i obžalovaní. Z první pouze vyplynulo, že Pancová hovořila s Petrem Kottem o nějakých přístrojích do nemocnice. Kott soudu řekl, že si schůzku nevybavuje a záznamu navíc nerozuměl.

Rath se vyjádřil podobně a řekl, že nedokáže říct, o čem se dvojice bavila. Požádal také soud, aby dal k dispozici celé nahrávky, protože části jsou podle něj vytržené ze souvislostí a je nutné slyšet i to, co dialogům předcházelo. Jeho námitky se týkaly hlavně záznamů, které měly pouze pár vteřin.

Na jedné z nahrávek hovořila Pancová s další obžalovanou, podnikatelkou Ivanou Salačovou. Probíraly různé stavební práce v souvislosti s financováním Středočeským krajem. Při dalším hovoru Pancová mluvila tiše a nebylo ji téměř vůbec slyšet, znatelná byla pouze například její poznámka o "nebezpečné hře".

Věrohodnost záznamů i policejního přepisu Salačová potvrdila. Podnikatelka se jako jediná v kauze přiznala ke korupci a obžaloba pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. Advokáti ostatních se ji snaží od začátku znevěrohodnit.

Rath a Kott poprvé bez pout

Hlavní líčení, které začalo počátkem srpna, v úterý pokračuje po měsíční pauze. Bývalý hejtman Středočeského kraje Rath dorazil poprvé bez pout, protože jej před třemi týdny pustil soud z vazby, ve které strávil 18 měsíců.

Krátce po něm mohl jít na svobodu i další z obžalovaných, exposlanec, někdejší náměstek krajských nemocnic a bývalý šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Kott. Jeho přítelkyně Pancová, která je třetím z hlavních aktérů případu, směla opustit vazební celu už v září.

Projednání je zatím naplánované do února příštího roku, ale pravděpodobně se protáhne, protože advokáti obžalovaných chtějí předvolat další svědky a vyžadují znalecké posudky.

11 obžalovaných

Státní zastupitelství v obžalobě viní skupinu 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012. Týkaly se prý opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a modernizace nemocnic. Podmínky obchodních soutěží financovaných z části dotacemi Evropské unie byly údajně "ušité na míru" předem domluvené firmě.

Žalobce Jirát označuje jako organizátory Pancovou a Kotta, přičemž Rath údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Zbylých osm obžalovaných jsou šéfové a manažeři firem. Rathovi hrozí v případu nejvyšší trest - až 12 let vězení.

Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun. Policie také v říjnu rozšířila obvinění Rathovi a dalším, týká se i firem - například stavební společnosti Metrostav.