"Bojoval jsem proti nadvládě bílých stejně jako proti nadvládě černých. Ctil jsem ideál demokratické, svobodné společnosti, v níž budou všichni žít v harmonii a budou mít stejné příležitosti. Je to ideál, pro který žiji a pro který jsem, pokud to bude nutné, připraven zemřít," řekl Nelson Mandela v roce 1964 během Rivonijského procesu, v nemž byl odsouzen na doživotí za plánování ozbrojeného převratu.

Ve vězení strávil nakonec sedmadvacet let. V roce 1990 byl po celosvětové kampani proti režimu apartheidu propuštěn na svobodu.

"Ještě včera jsem byl nazýván teroristou, zatímco dnes, když jsem opustil vězení, mě všichni objímají a vzhlížejí ke mně. Dokonce i moji nepřátelé," vzpomínal Mandela v roce 2000 v show Larryho Kinga.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.