Pět hodin trvalo ve čtvrtek pražským zastupitelům, než se dohodli na rozpočtu pro hlavní město na rok 2014. Praha bude nakonec hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 45,1 miliardy korun. Včetně peněz přesunutých z letošního roku to činí 49,6 miliardy korun.

Na investice je vyčleněno přes 10 miliard korun, z čehož více než čtyři miliardy jsou peníze přesunuté z letošního roku. Největší část, 6,7 miliardy, půjde na dopravu. Tunel Blanka z toho spolkne 4,6 miliardy. Peníze půjdou i na stavbu dalších komunikací, například milion korun na Hornopočernickou spojku nebo pět milionů na Libeňskou spojku. Dalších 20 milionů je určeno na budování parkovišť P+R.

Částka 137 milionů korun je vyhrazena na prodloužení metra A, přístavba metra D pak plánuje s 345,5 miliony korun. Na přestavbu čistírny odpadních vod se počítá s 466 miliony.

Druhou nejnákladnější kapitolou v rámci investičních výdajů je městská infrastruktura s 1,44 miliardy Kč. Z nich město vydá milion na výkupy lesů a další milion na realizaci nových lesních ploch. Devět milionů půjde na revitalizaci vodních nádrží a 124 milionů na protipovodňová opatření.

V rámci kultury a cestovního ruchu chce Praha v roce 2014 investovat téměř 140 milionů. Město dá 55,7 milionu do areálu Výstaviště a Průmyslového paláce, 45 milionů na rekonstrukci Divadla pod Palmovkou a po dvou milionech na rekonstrukci Rothmayerovy vily a pomníku Mistra Jana Husa.

Na údržbu komunikací půjde pětkrát více

V kapitálových výdajích je vyčleněno téměř 50 milionů na stavbu kolektoru u Hlávkova mostu a necelých 100 milionů na protipovodňová opatření v Karlíně. Celkově půjde na protipovodňová opatření přes 200 milionů.

Náklady na běžné výdaje činí 37,8 miliardy korun, meziročně se zvýšily zhruba o 2,8 miliardy korun. Navýšení je podle vedení Prahy způsobeno rozhodnutím nespoléhat na průběžné dofinancování během roku. Praha zároveň přidá peníze například na údržbu komunikací - místo letošních 100 milionů to bude 500 milionů korun.

Dalších 300 milionů vydá na odměny pro učitele základních a středních škol, 530 milionů na obnovu vozového parku dopravního podniku. Na dluhovou službu bude mít město zhruba 1,3 miliardy korun.

Novinkou bude vytvoření rezervy 800 milionů korun. Praha si v minulých letech rezervu vytvářela, za vlády exprimátora Pavla Béma (ODS) však od této praxe odstoupila. Část peněz do rezervy vezme město z letošních příjmů. Druhou novinkou je příspěvek školám 1360 korun na žáka. Tento příspěvek dříve dávala vláda, loni to ale zrušila.

Béma musel primátor utnout

Daňové příjmy Prahy by měly být 38,3 miliardy korun, nedaňové příjmy 1,06 miliardy.

Návrh rozpočtu kritizovali opoziční zastupitelé z řad ODS, který jej označili za "projídací". Například Rudolf Blažek kritizoval zvýšení počtu úředníků o 250 a výdaje 54 milionů na řešení problému bezdomovectví. Zastupitelka Alexandra Udženija zase radě vytkla, že v rozpočtu chybí peníze na obnovu Štvanice.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) kritiku odmítl. Počet 250 míst je podle jeho slov horní hranice. "Ta nebude na 99 procent naplněna," řekl. Problém bezdomovectví prý pak překročil takovou mez, že je třeba nový systém podpořit.

Na jednání zastupitelstva vystoupil i exprimátor Pavel Bém (ODS). Ten chtěl kritizovat rozpočet i vedení města kvůli výstavbě tunelu Blanka nebo projektu Opencard. Po třech minutách jej ale zastavil primátor Hudeček. Podle jednacího řádu má totiž veřejnost právo vystoupit k rozpočtu, ale jen tři minuty.

Související