Na výstavbu základních škol u velkých měst půjde příští rok o 300 milionů více, další 1,3 miliardy korun získají sociální služby. Tyto a některé další přesuny schválili poslanci při závěrečném čtení rozpočtu. Většina ze tří desítek návrhů na další přesuny neuspěla. 

Šest milionů korun navíc získá také ministerstvo kultury na koupi rodného domu Jana Palacha a na zřízení expozice. Více peněz půjde i na platy v regionálním školství. Prostředky se vezmou na úkor dávek důchodového a nemocenského pojištění. 

Vládní návrh rozpočtu nakonec poslanci schválili. Pro jeho přijetí hlasovalo 109 zákonodárců, proti bylo 39. Nyní půjde k podpisu prezidentovi. Schvalování trvalo rekordně krátkou dobu. Místo obvyklých dvou a půl měsíců jej poslanci přijali za dva týdny. 

Návrh rozpočtu, který předložila úřednická vláda Jiřího Rusnoka, nepodpořila ODS a TOP 09.  Podle jejího prvního místopředsedy a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska není odpovědný ani prorůstový. "Dobrá zpráva je, že země má schválený rozpočet, ta špatná zpráva je, že to je špatný rozpočet, rozmařilý a špatně strukturovaný," uvedl. Výdaje jsou podle něj o 24 miliard korun vyšší, než je nezbytné. Neprošel ani jeho návrh na přesunutí přebytku vládních rezerv na umoření schodku rozpočtu. 

Komunisté a hnutí Úsvit se hlasování zdrželi. Podle vyjádření KSČM nechtěli nést politickou odpovědnost ani za rozpočet, ani za rozpočtové provizorium. Předpokládají také, že v příštím roce bude předložena novela rozpočtu. 

Celkový schodek pro příští rok se oproti letošnímu roku zvýší ze 100 na 112 miliard korun. Při čtvrtečním jednání také poslanci vyřadili částku 40 milionů korun z rozpočtu sněmovny určenou na odchodné poslanců. Tuto sumu sněmovna vyplatila už letos ze svých úspor, protože se předpokládalo, že volby budou až v příštím roce. 

Rozpočtový výbor navrhl přesunout uvnitř rozpočtu 6,7 miliardy korun, samotní poslanci ve druhém čtení přednesli návrhy na přesun dalších zhruba 20 miliard korun. Podle výboru by se měly zkrátit výdaje o celkem pět miliard a posílit o ně vládní rozpočtovou rezervu. Poslanci pak požadují více peněz například na platy učitelů, sociální služby nebo vědu a výzkum.

Drtivá většina změn neuspěla

Přesuny rozpočtového výboru byly nakonec jediné, které u zákonodárců uspěly. Zhruba pět miliard korun se tak přesune do vládní rozpočtové rezervy. 

V návrzích rozpočtového výboru se objevuje například přidání 200 milionů korun na rozvoj a obnovu regionálních škol nebo ubrání 100 milionů korun na úkor odškodnění obětem trestné činnosti. O padesát milionů korun by se měly navýšit i platy v regionálním školství. Více než 1,3 miliardy korun má přibýt na služby sociální péče na úkor dávek důchodového a nemocenského pojištění. Rozpočtový výbor počítá i s šesti miliony pro ministerstvo kultury na nákup rodného domu Jana Palacha.

O téměř 19 milionů korun víc by měla získat na platy Kancelář prezidenta republiky, obě komory parlamentu, kancelář ombudsmana nebo Ústavní soud a NKÚ. Poslanecká sněmovna by ale místo toho měla přijít o 40 milionů na odchodné. V neposlední řadě by se měla navýšit vládní rozpočtová rezerva.

Další přesuny navrhli v pondělí jednotliví poslanci. Například Zbyněk Stanjura z ODS požádal o 800 milionů na výzkum a vědu nebo jeden a půl miliardy na platy v regionálním školství. Další dvě miliardy korun chtěl na dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury. Podpořit by se měly i sociální služby nebo aktivní politika zaměstnanosti. 

Petr Bendl navrhoval některé přesuny na ministerstvu zemědělství - například deset milionů korun na podporu včelařství, 50 milionů na vybudování kapkových závlah nebo 60 milionů na odbahnění rybníků.

Peníze z rozpočtové rezervy chtěl Kalousek dát na krytí schodku

O větší podporu vědy nebo školství usilovala i TOP 09. Její poslankyně Anna Putnová navrhovala dalších 950 milionů korun na podporu výzkumných organizací na úkor podpory agropotravinářského komplexu nebo 350 milionů korun pro Akademii věd, o které by přišlo ministerstvo vnitra na platech.

Gabriela Pecková zase navrhovala přesun 846 milionů korun na aktivní politiku zaměstnanosti na úkor podpor v nezaměstnanosti. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek požadoval, aby se všechny peníze, nashromážděné ve vládní rozpočtové rezervě po projednání pozměňovacích návrhů, přesunuly do nové položky na snížení rozpočtového schodku. V rezervě by zůstala pouze částka na minimální hranici 3,63 miliardy korun.

Poslanec Josef Novotný (ČSSD) chtěl posílit obnovu majetku regionálních kulturních zařízení na úkor ministerstva zemědělství o 350 milionů korun.  

Komunistická poslankyně Marta Semelová žádala jednu miliardu korun na platy v regionálním školství a téměř dvě a půl miliardy na sociální služby. Naopak Ústavu pro studium totalitních režimů chtěla 100 milionů korun ubrat. Kateřina Konečná chtěla 70 milionů korun pro obnovu přirozených funkcí krajiny nebo 180 milionů, které mělo získat ministerstvo zahraničí na krytí kurzových ztrát. 

Pozměňovací návrhy předložili i poslanci hnutí Úsvit. Ti požadovali například 50 milionů korun na podjezd ve Vysokém Mýtě nebo 2,4 miliardy na sociální služby, stejně jako KSČM. O stejnou částku si mělo polepšit i regionální školství. Další půl miliardy pak aktivní politika zaměstnanosti. Hnutí ANO žádné návrhy nepodalo.