Zapisovat povinné údaje do obchodního rejstříku budou moci podle zákona od ledna přímo notáři. Často zdlouhavé soudní řízení tak odpadne. Zápisy totiž mají právě díky notářům výrazně zrychlit.

Ministerstvo spravedlnosti tak tuto novou možnost, jak dostat třeba údaje o právě založené firmě do obchodního rejstříku, prezentuje jako jednu z výhod rekodifikace soukromého práva.

Lákadlo, kterého by mohly firmy výrazně využívat, ale možná hned na začátku příštího roku narazí na několik nejasností a také na technické těžkosti, o kterých se v současnosti mluví. Vznikly nejspíš kvůli tomu, že doprovodné zákony, které novinku zavádějí, byly šity příliš horkou jehlou.

"Zápisy prováděné notáři jako takzvané přímé urychlí zápisy právnických osob do veřejného rejstříku. Takový zápis bude proveden v zásadě ještě ten den, kdy byla notáři předložena úplná žádost o zápis, přičemž žadatel obdrží výstup z informačního systému veřejné správy," říká vrchní ředitelka legislativní podsekce ministerstva spravedlnosti Martina Postupová. Konkrétní chování jednotlivých společností ale nechce předjímat.

Notářská komora se k možnosti přímých zápisů staví v obecné rovině pozitivně. "Kompetenci jsme vítali a vítáme. Jde o vstřícný krok k podnikatelům. Budeme velmi rádi, když budou přímé zápisy funkčně nastaveny," popisuje prezident Notářské komory ČR Martin Foukal.

Změnu vítá i Hospodářská komora ČR. "Lze předpokládat, že zápis do obchodního rejstříku, který v současnosti trvá až pět pracovních dnů, bude u notářů probíhat do 24 hodin, respektive rychleji. Předpokládáme tedy zejména úsporu času a možnost vyřešit vše na jednom místě, v kanceláři notáře," hodnotí novinku tisková mluvčí komory Lenka Vodná.

Poplatek, který je za zápis notářem stanoven, je vyměřen ve stejné výši, jako když zápisy provádějí soudy - například první zápis společnosti s ručením omezeným vyjde na šest tisíc korun. Je tak zarážející, že nejde o nižší částku než při klasickém soudním zápisu. Soudnímu aparátu by totiž měla odpadnout práce.

"Máme za to, že firmy této možnosti využívat budou, a to i přesto, že na poplatcích neušetří. Komunikace s notářem je obvykle flexibilnější, navíc by zápisy měly probíhat rychleji. Notář má rovněž většinou čas a prostor poradit se s navrhovateli o správném postupu, na což v současnosti přetížené soudy nestačily," kontruje Lenka Vodná.

Zákon ale úhradu této částky požaduje přímo po notáři. Žádný předpis však neřeší, jakým způsobem by měl tuto sumu klient notáři zaplatit. To může mít jak závažné právní důsledky, tak třeba i daňové souvislosti. Ministerstvo spravedlnosti plánuje podle Martiny Postupové sledovat, jak se tato právní úprava osvědčí.