Nejprve se pojďme podívat, co se pro nás stalo podstatného za posledních šest měsíců po rezignaci premiéra Nečase na poli jaderné energetiky:

  1.      V Hesensku soud rozhodl, že státem vynucené odstavení německé jaderné elektrárny Biblis nebylo legální. Němci tak budou mít více starostí sami se sebou a jejich ekologisté jistě omezí své aktivity na našem území.
  2.      Westinghouse, respektive Toshiba a NuGen, podepsal kontrakt na výstavbu nových jaderných elektráren v Británii. Tři nové reaktory AP1000 by měly být v provozu v roce 2024, tedy dříve než jakékoliv nové v Česku. Westinghouse též postoupil ve vyjednávání s Bulhary o novém reaktoru pro Kozloduj 7. 
  3.      Rosatom podepsal dohodu s finskou Fennovoimou na výstavbu reaktoru AES 2006, též s provozem do roku 2024. Tato má být potvrzena akcionáři za měsíc, v únoru. Rosatom též podepsal dohodu s maďarským Pakšem na dva nové reaktory. O účasti Škoda JS na obou těchto nabídkách se zatím nehovoří. 
  4.      Nový český parlament ještě nebyl „zpracován“ klíčovými hráči a poslanci zjevně tápou. Na kterou stranu se přikloní, to si počkáme několik měsíců. 
  5.     Ředitel ČEZ Beneš oznámil, že rozhodnutí o výstavbě Temelína II odkládá na polovinu roku 2015. Zdůvodnil to čekáním na novou státní energetickou koncepci a podmínil schválením garancí na výkupní ceny novou vládou. Těmito důvody se současné vedení ČEZ snaží přenést zodpovědnost na majoritního vlastníka, vládu.

 Oba účastníci českého tendru tedy úspěšně vyjednávali v zahraničí. Co se politiky týče, v Česku nevěděli, s kým si sednout ke stolu. ANO, role ministra financí (přes státní účast v ČEZ) bude pro rozhodování o Temelíně klíčová. Ale co se financí týče, překvapivě nový Temelín může mít v rukách současný řízený experiment ČNB – nové jaderné reaktory se vyplatí stavět jen za nízkých úrokových měr (a to je taky dnes jediný parametr, který rozhoduje o jejich konkurenceschopnosti s jinými zdroji elektřiny v době jejich dostavby, t.j. kolem roku 2030). Pokud oslabení koruny povede k inflaci a zvýšení úrokových sazeb, může Česko svoji jadernou šanci, na rozdíl od Británie, Maďarska, Finska a Bulharska, propásnout. Kdo ví, to ukáže jen čas.

Vše tedy naznačuje, že následující rok bude Temelína II všude plno. Stejné za Bureše jako za Nečase.