Ohlášené tažení nové vlády proti daňovým únikům dostává konkrétní obrysy. Ministr vnitra Milan Chovanec se inspiroval na Slovensku a chce vytvořit speciální tým, který má cílit hlavně na podvody s DPH.
 
"Šlo by o případy, při kterých státu utíkají velké peníze," říká Chovanec.
 
Nyní je odhalování těchto kauz rozptýlené mezi policii, celníky a finanční správu. Nově by se tito experti měli spojit do jedné šedesátičlenné skupiny: polovinu by dodala finanční správa, zbytek celníci a detektivové z elitních policejních útvarů.
 
Na Slovensku funguje podobný tým již téměř dva roky. Skupina přezdívaná "daňová kobra" odhalila jen za loňský rok podvody v přepočtu za 2,5 miliardy korun. "Rádi bychom šli touto cestou a vytvořili jakousi českou kobru," dodává Chovanec.
Plán na vznik nového týmu se začal rodit již za Rusnokovy vlády. Jeho definitivní podobu chce nyní Chovanec dojednat začátkem března s ministrem financí Andrejem Babišem. A je pravděpodobné, že najdou společnou řeč – také Babiš označil boj proti daňovým podvodům za svou prioritu. Podvody s DPH podle něj připraví stát ročně o desítky miliard korun.
 
"Slováci jsou při potírání těchto podvodů velice aktivní a úspěšní. Výsledkem bohužel je, že ty organizované skupiny vytlačují sem do Čech," tvrdí Babiš.
Podle představ Chovancova úřadu by nový tým mohl začít pracovat během několika měsíců. K jeho zřízení není potřeba žádná změna zákona, jde pouze o organizační záležitost: politici musí například vyřešit, zda "kobra" bude spadat pod ministerstvo financí, nebo pod vnitro. 
 
Šedesátičlenná skupina by první půlrok po svém vzniku měla pracovat ve zkušebním režimu a věnovat se vytipovaným kauzám v oblasti takzvaných karuselových podvodů. Jde o případy, kdy se pomocí bílých koní vytvoří řetězec firem, které si vzájemně přeprodávají zboží, aniž by kdokoliv odvedl DPH.
"Bez ohledu na počet stálých členů by si skupina mohla na pomoc přibírat další pracovníky z řad finanční správy, celní správy nebo policie. V závislosti na tom, o jakou kauzu by šlo," říká Jitka Ježková z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.
 
Pokud se "kobra" osvědčí, mohla by se z ní stát trvalá organizace, která zatím nese pracovní název Národní daňová kriminální agentura. 
 
Kromě toho vláda zvažuje i obnovení samostatné finanční policie, kterou před osmi lety zrušil ministr vnitra Ivan Langer. Její oživení by ovšem bylo mnohem zdlouhavější a vyžadovalo by i změnu zákona.
 
Více o speciálním útvaru čtěte v pondělních Hospodářských novinách.
 
Čtěte více v Hospodářských novinách
Související