Nepřipravenost Západu je prohra západní politiky a diplomacie dobré vůle. Bude-li Putinova "skromnost", že zůstane pouze na Krymu a nepůjde dál, považována za jeho prohru, bude to naše prohra, říká Luboš Dobrovský, někdejší československý ministr obrany, velvyslanec v Rusku a kancléř Václava Havla.

HN: Využil podle vás prezident Vladimir Putin pouze situace, nebo bylo zabrání Krymu jeho dlouhodobou strategickou snahou?

Ruské závazné dokumenty, jako je Koncepce zahraniční politiky a Obranná doktrína Ruské federace, ukládají ruské vládě poskytnout pomoc, včetně vojenské, ruskojazyčným menšinám kdekoliv, tedy i na území cizího státu. Pokud jde tedy o Krym, bylo jednání Ruska, jeho vojenská intervence, něčím, co se dalo předpokládat.

Jestliže mě tedy něco v této věci překvapuje, pak je to překvapení, které dávají najevo všichni, od prezidenta Obamy až po generálního tajemníka NATO Rasmussena. Mít Krym plně pod kontrolou je ruský strategický zájem, nikoliv nový. To ovšem neznamená, že by měl být realizován takovou agresí, jaké jsme právě svědky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.