Ruské síly prý obsadily distribuční stanici plynu blízko Krymu, což je podle agentury AP zřejmě první přesun ruských vojáků na ukrajinském území mimo Krym. Ukrajinské ministerstvo obrany původně uvedlo, že ukrajinská armáda zabránila ruským ozbrojeným silám v proniknutí na úzký pruh ukrajinského území, které přiléhá ke Krymu. Ruští vojáci se podle ministerstva pokusili vstoupit na území zvané Arbatská šipka v Chersonské oblasti, ukrajinská armáda jim v tom však zabránila.

Ukrajinský parlament v sobotu rozhodl o dočasném odebrání pravomocí parlamentu Krymské autonomní republiky. Učinil tak pouhý den před konáním referenda o připojení Krymu k Rusku, které Kyjev označil za nelegální. Sobotní rozhodnutí ale zjevně referendu nezabrání, protože poloostrov mají pod kontrolou ruské ozbrojené síly. Na několika místech souběžně se proto v sobotu scházejí lidé, aby vyjádřili svůj názor na situaci na Ukrajině.

V ulicích hlavního města Ruska Moskvy se na protest proti válce shromáždilo okolo 50 tisíc lidí, jak informoval zpravodajský portál Russia Today. "Pochodem za mír", jak zní oficiální název, vyjádřili nesouhlas s postupem Ruska vůči Ukrajině. Hněv davu byl namířen k osobě ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zároveň však v Moskvě na "Pochodu za bratrství a občanský odpor" demonstrovali v rudých stejnokrojích i příznivci kremelské intervenční politiky, kteří podporují krymské referendum a připojení poloostrova k Rusku. Tisíce lidí hlásících se k ruskému postupu v Krymské krizi se sešly také ve východoukrajinském Doněcku a přímo na Leninově náměstí v Simferopolu na poloostrově Krym, který je ve víru posledních příprav na nedělní referendum.

Moskva v sobotu podle agentury Reuters vetovala návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který označuje plánované referendum o statusu jihoukrajinského Krymu za neplatné a zároveň vyzývá státy a mezinárodní organizace, aby ho neuznaly.

Rusko zopakovalo, že si vyhrazuje právo bránit své krajany na Ukrajině. Reaguje tak na střety v Doněcku, kde ve čtvrtek zemřel jeden člověk. Podle Moskvy ukrajinské úřady nemají pod kontrolou situaci v zemi.

V Kyjevě se v sobotu má ke krizi vyjádřit americký konzervativní senátor a bývalý prezidentský kandidát John McCain. Bílý dům pohrozil, že bude rychle reagovat, pokud se krymské referendum uskuteční.

Ve vysílání kyjevské televize oznámil v sobotu předseda vlády Arsenij Jaceňuk, že Ukrajina a Evropská unie podepíšou 21. března politickou část asociační dohody. Ekonomická část dohody bude podle něj podepsána později.

Právě kvůli ní odmítl Viktor Janukovyč koncem listopadu dohodu podepsat a přiklonil se k posílení vztahů s Ruskem, které mu slíbilo pomoc. Stoupenci sbližování s Ruskem jsou navíc přesvědčeni, že ekonomická část asociační dohody způsobí ukrajinskému průmyslu značné problémy, protože je silně propojený s ruskou ekonomikou.

Rusko poslalo stíhačky do Běloruska a hrozí Západu odvetnými sankcemi - čtěte ZDE

Vrcholná schůzka EU se bude konat 20. a 21. března v Bruselu. Unie zdůraznila svou pomoc a posílení vztahů s Ukrajinou po ruské vojenské intervenci na Krymu.

Původně se uvažovalo také o tom, že by politická část asociační dohody mohla být podepsána už 17. března při schůzce unijních ministrů zahraničí.

Podívejte se na fotografie z protestů v Rusku i na Ukrajině:

 

 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
16.3.2014 08:30

Na Krymu začalo v 8 hodin místního času referendum o budoucnosti poloostrova. "Situace v Jaltě klidná. Včera večer někdo vyhazoval z auta petardy. Prý kyjevští provokatéři," tweetuje z přímo z místa reportér HN Ondřej Soukup.

15.3.2014 23:09 | Shrnutí sobotních událostí

Ukrajinský parlament rozhodl o dočasném odebrání pravomocí parlamentu Krymské autonomní republiky a Kyjev pak obvinil Rusko z vojenské invaze.

Desítky tisíc stoupenců ruské opozice dnes protestovaly v centru Moskvy a v dalších ruských městech proti okupaci Krymu a proti politice Kremlu vůči Ukrajině.

Referendum o připojení Krymu k Rusku, které se má konat v neděli, nebude mít žádnou právní hodnotu. Na tiskové konferenci po setkání s italským premiérem Matteem Renzim to dnes řekl francouzský prezident François Hollande.

15.3.2014 19:43 | Ozbrojení a maskovaní muži obsadili hotel Moskva v Simferopolu

Hotelu Moskva v Simferopolu obsadili maskovaní "po zuby ozbrojení" muži se samopaly s tlumiči. Informaci o tom přinesli dva reportéři, kteří jsou v hotelu ubytovaní. První o obsazení hotelu informoval Roland Oliphant, který je korespondentem deníku Telegraph.

Na Twitteru uvedl, že se podle recepčního jedná o "protiteroristické cvičení.

Dalším reportérem, který je v hotelu ubytovaný je americký novinář Simon Shuster z magazínu Time. Ten se odvážil i komando vyfotografovat.

15.3.2014 18:54 | Dnes se sejde Rada pro národní bezpečnost Bílého domu.

Rada pro národní bezpečnost Bílého domu se sejde v sobotu, aby dále jednala o situaci na Krymu. Prezident Barack Obama se nezúčastní.

15.3.2014 18:33 | Ruští vojáci obsadili vesnici mimo území Krymu

Osm jednotek čítající přes 120 ruských vojáků obsadilo stanici Strilkove v Arbatské šipce, zhruba pět kilometrů od Krymu. Nedošlo k žádnému výstřelu. Ukrajinské ministerstvo obrany původně uvedlo, že ukrajinská armáda zabránila ruským ozbrojeným silám v proniknutí na úzký pruh ukrajinského území, které přiléhá ke Krymu.

"Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjadřuje ostrý a kategorický nesouhlas s přistáním jednotek Ozbrojených sil Ruské federace v sobotu 15. března 2014 nedaleko vesnice Strilkove v Chersonské oblasti," uvedla ukrajinská vláda na svém webu.

Ukrajinský prezident řekl, že hrozí "reálné nebezpečí", že by Moskva mohla obsadit další území po nedělním referendu na Krymu, a obvinil "agenty Kremlu" z organizování nepokojů na rusky mluvícím východě země.

15.3.2014 17:41 | Třenice u hranic s Moldávií

Napětí v rusko-ukrajinských vztazích se údajně už projevilo i na podněsterském úseku ukrajinsko-moldavských hranic. Podle agentury RIA Novosti tam ukrajinští pohraničníci odmítají povolit průjezd mužům s ruským pasem a nepropouštějí ani nákladní vozy a vlaky vezoucí zásoby určené ruským vojákům rozmístěným v Podněstří.

15.3.2014 17:20 | Ukrajina obvinila Rusko z vojenské invaze na jihovýchodě země

Ukrajinské ministerstvo zahraničí dnes obvinilo Rusko z vojenské invaze na jihovýchodě Ukrajiny. Vyhradilo si přitom právo použít veškeré prostředky k jejímu zastavení. Ruské síly dnes obsadily distribuční stanici plynu blízko Krymu, což je podle agentury AP zřejmě první přesun ruských vojáků na ukrajinském území mimo Krym.

15.3.2014 16:53 | Rusko vetovalo rezoluci OSN kvůli zítřejšímu referendu

Moskva dnes podle očekávání vetovala návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který označuje plánované referendum o statusu jihoukrajinského Krymu za neplatné a zároveň vyzývá státy a mezinárodní organizace, aby ho neuznaly. Informovala o tom agentura Reuters.

15.3.2014 16:22 | Hollande: zítřejší referendum nic neznamená. Je potřeba se vrátit k jednacímu stolu

Referendum o připojení Krymu k Rusku, které se má konat v neděli, nebude mít žádnou právní hodnotu. Na tiskové konferenci po setkání s italským premiérem Matteem Renzim to dnes řekl francouzský prezident François Hollande. Podle Hollanda je teď nutné vrátit se zpět k jednacímu stolu.

15.3.2014 16:11 | Souhrn nejdůležitějších událostí dnešního dopoledne

- Ukrajinský parlament zrušil krymské nejvyšší radě pravomoci

- 21. března Ukrajina a Evropská unie podepíšou politickou část asociační dohody

- Protiruské demonstrace probíhaly jak Doněcku na východě Ukrajiny, tak v Moskvě i v Praze