Energetická společnost ČEZ by za loňský rok mohla akcionářům vyplatit 100 procent zisku. Dramatickou změnu dividendové politiky požaduje ministr financí Andrej Babiš vzhledem k tomu, že doposud ČEZ vyplácel zhruba 50 až 60 procent. Může si ČEZ výplatu 100 procent zisků dovolit? Odpověď zní, že jednorázově ano, ač se tomu bude zřejmě bránit.

Při plánu investic ve výši 44 miliard korun v letošním roce by totiž firma musela k výplatě 35miliardové dividendy dodat skoro 20 miliard korun z vlastní hotovosti, čímž by jí na účtech zbylo jen pět miliard korun. ČEZ se tak bude pravděpodobně pokoušet dohodnout s ministrem financí Andrejem Babišem na jisté formě kompromisu a výplatní poměr zvýšit "pouze" někam k pětasedmdesáti procentům. Argumentovat může tím, že v evropském sektoru výrobců elektřiny je obvyklá spíše padesáti až šedesátiprocentní distribuce čistých zisků formou dividendy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.