Obchodní akademie funguje ve Vlašimi od roku 1991. Za tu dobu už se Petr Martínek stal jejím inventářem. "K maturitě z češtiny jsem dovedl 383 studentů. A jelikož to mám do práce z domu přesně kilometr, ušel jsem za těch třiadvacet let čtvrtinu délky rovníku," sype z hlavy čísla nad šálkem kávy.

Když jej v roce 1993 žáci nominovali do prvního ročníku Zlatého Ámose, bylo mu jednatřicet let. Tehdy, stejně jako dnes, žil poezií, skládal vlastní básně. A právě díky veršům zabodoval. "Použil jsem jich tam asi pět," vzpomíná.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Po dnešku budou mít čeští učitelé nového krále či královnu. V pražském hotelu Olšanka se rozhodne výroční, dvacáté finále soutěže Zlatý Ámos. Mezi porotci zasedne také vůbec první vítěz ankety, vlašimský kantor Petr Martínek.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.