Publikum v hale B&W na ostrově Refshaleoen téměř vypískalo dvojčata z Ruska, ale podporu jak odborné poroty, tak především mezinárodního publika u televizních obrazovek si nezískala ani zástupkyně Ukrajiny Marija Jaremčuk, která svou písní finále Eurovize zahajovala.

Letošní ročník Eurovize hlavně díky hlasům diváků překvapivě vyhrála rakouská zpěvačka s plnovousem, která vystupuje pod uměleckým jménem Conchita Wurst. Na protest proti její účasti v soutěži se sbíraly podpisy i vyslovovali politici jak v Rusku, tak na Ukrajině a v Bělorusku. Reakcí byla podpora transvestity Toma Neuwirtha fanoušky Eurovize především na sociálních sítích ještě před zahájením obou semifinálových kol. 

Vítězná píseň, která v sobě nese poselství svobody a tolerance vůči transgenderové odlišnosti, byla velice procítěně podaná. Svou kvalitou zaujala ale i ty, kteří se s osobností interpreta nebyli ani zdaleka schopni identifikovat. Jeho vystoupení v sobě mělo něco z bondovky i cirkusové podívané a prostě se líbilo.

Jistý britský profesor politologie a mezinárodních vztahů na základě hlasování Eurovize mapuje toleranci vůči sexuálním menšinám v Evropě, která je nejvyšší v západní Evropě a nejnižší v zemích bývalého Sovětského svazu. Jeho závěrem je, že rozdíly překvapivě nejsou až tak velké. Conchita mohla vyhrát pouze proto, že má podporu i na východě Evropy.

Na druhém a třetím místě skončily písně, které jinak Eurovizi vyhrávají: „Calm After The Storm“ holandského kytarového dua The Common Linnets a „Undo“ favoritky soutěže švédské zpěvačky Sanny Nielsen.

Dánové si užívali příležitosti hostitelů ohromné party a brali to s humorem. Jeden z komentátorů dánské televize již před závěrečným finále vystoupil ve stejné paruce, jakou nosí Conchita, což mu vyneslo obdiv kolegů.

Loňská vítězka z Malmö, Dánka Emmelie de Forest, vystoupila se svou oficiální skladbou pro Eurovizi 2014 „Rainmaker“, inspirovanou africkými kmenovými zaříkávači deště. Bosá jako africký šaman zazpívala píseň, jež se skvěle hodila do deštivého počasí, které celý soutěžní týden v Kodani provázelo. Podobně deštivé téma prozíravě zvolila i španělská zpěvačka Ruth Lorenzo s písní „Dancing in the Rain.“

Díky Conchitě se můžeme těšit na příští jubilejní 60. ročník Velké ceny Eurovize v roce 2015 v sousedním Rakousku. A třeba se Česká republika této soutěže příští rok opět zúčastní… Je čas najít nového Gotta nebo Bartošovou… čeští fanoušci to budou mít v každém případě do Rakouska blízko.

Související