Volby do Evropského parlamentu začaly už i v České republice. Lidé si vybírali 21 nových europoslanců v pátek od 14 do 22 hodin a šanci projevit svůj názor budou mít ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.

V 17:00 hlásil údaj o volební účasti pouze pět procent. Ve stejnou dobu před pěti lety byla účast zhruba desetiprocentní, tedy dvojnásobná.

Podobně tomu bylo na konci pátečního hlasování, kdy celková účast dosáhla deseti procent, zatímco v minulých volbách v pátek měla volbu za sebou už pětina voličů.

Letos kandiduje rekordní počet uskupení, celkem 38.

Oproti sněmovním volbám mají voliči možnost méně kroužků. Preferenční hlasy mohou dát maximálně dvěma kandidátům.

Výsledky budou známy až v neděli pozdě večer. Musí se počkat, až odvolí občané všech zemí Evropské unie. Jako poslední se uzavřou místnosti v Itálii.

Server IHNED.cz sledoval volební dění celý den on-line.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
23.5.2014 22:04 | Volební místnosti se uzavřely. Volit bude možné znovu v sobotu dopoledne

První polovina voleb do Evropského parlamentu pro české voliče skončila. Volební komise po celé republice uzavřely místnosti v 22:00. Znovu je otevřou v sobotu ráno, kdy budou moci čeští voliči zvolit své zástupce v europarlamentu od 8:00 do 14:00.

Tímto se pro dnešek s volebním zpravodajstvím loučí i redakce IHNED.cz, která bude o všem důležitém okolo eurovoleb informovat po celý víkend.

23.5.2014 21:00 | Ve dvou olomouckých městských částech zkomplikoval volby výpadek proudu

Ve dvou volebních okrscích Olomouce zkomplikoval páteční volby do Evropského parlamentu výpadek elektrického proudu. Způsobil to zřejmě silný vítr v odpoledních hodinách. Situaci se snažili tamní pracovníci komisí řešit několik hodin. Pomohli jim nakonec večer hasiči, kteří jim dovezli náhradní zdroje světla.

Elektřina vypadla v okrsku Nedvězí a ve Slavoníně. "Svíčky jsme zavrhli, lidé chodí za plentu a vše je tam z papíru nebo látky. Nakonec nás večer zachránili hasiči. Dovezli náhradní světlo, volby se tak přerušovat nemusí," řekla před 21:00 Marie Mazánková z olomouckého krajského úřadu. Podotkla, že podobný problém již na úřadě v minulosti řešili.

23.5.2014 20:47 | Dvakrát více euroskeptiků než doposud

Podle průzkumů, které shrnul v infografice týdeník The Economist, může být v parlamentu více než dvojnásobný počet euroskeptických politiků než v předešlém volebním období. Nejvíce by posílily euroskeptické strany v Itálii a Francii. Češi by podle britského média euroskeptické zastoupení v europarlamentu mít neměli.

23.5.2014 20:36 | Celý pátek volí i Irové

Od pátečního rána si svých 11 kandidátů do Evropského parlamentu volí kromě Čechů i občané Irska. Volební místnosti se na zeleném ostrově uzavřou v jedenáct hodin večer. Volili i příslušníci irské armády, kteří jsou na vojenské misi v africkém Mali.

23.5.2014 20:09 | "Aspoň se taky dočkám"

Nízkou volební účast dokládá i výrok členky volební komise v Praze 3: "Aspoň se taky někoho dočkám," přivítala reportéra serveru IHNED.cz.

V 17 hodin většina komisí hlásila účast jen kolem pěti procent.

23.5.2014 19:13 | Zábava ve volebních komisích

23.5.2014 18:52 | Hlas pro piráty

Piráti získali další hlas. Odvolil už totiž i šéf strany Ivan Bartoš.

23.5.2014 18:46 | Stále ještě váháte? Zkuste si volební kalkulačku

Volební kalkulačka vám pomůže při výběru strany. Najdete ji zde.

23.5.2014 18:34 | Odvolil i vicepremiér Bělobrádek

Práva volit využil i třetí z předsedů koaličních stran - šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Spokojený bych byl s obhajobou dvou mandátů," řekl.

Odevzdat hlas přišel Bělobrádek bez manželky. "Ta sedí ve volební komisi. Dnes jsem hlídač dvouletého syna," dodal.

23.5.2014 18:29 | 3 důvody, proč opravdu jít k eurovolbám

Podle posledního průzkumu CVVM se o volby do Evropského parlamentu zajímá jen 19 procent občanů Česka. Jejich počet navíc neustále klesá. Přitom existuje hned několik důvodů, proč k volbám jít, i když dění v europarlamentu nesledujete. Například pomůžete stranám jednoduše získat peníze. Přečtěte si všechny důvody.

Související