Poté, co zelení a piráti ohlásili, že podají ústavní stížnosti na pětiprocentní hranici nutnou pro získání mandátu v eurovolbách, senátorka Eliška Wagnerová (zvolená za Stranu zelených) oznámila, že napsala novelu volebního zákona. Mimo jiné prosazuje, aby v evropských a komunálních volbách hranice úplně zanikla.

Inspirovala se například v Německu, kde ústavní soud tuto klauzuli u voleb do europarlamentu zrušil.

Bývalá ústavní soudkyně Wagnerová ale bude mít prosazení novely těžké, především tedy ve sněmovně. Zástupci většiny stran jsou totiž proti. Se zrušením nesouhlasí například premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek či šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Proč podáváte návrh na zrušení či snížení hranice právě teď? Je to v reakci na ústavní stížnost zelených a pirátů?

Návrh mám nachystaný skoro měsíc. Nepodala jsem ho zatím jen proto, že sice už mám podpisy 10 senátorů, ale chci to zkusit ještě u dalších. Tak jenom to mě zbrzdilo. Ono by to ale stejně nemělo na tyto volby žádný vliv. V každém případě to budu rozjíždět po politické linii.

Vy chcete u voleb do zastupitelstev a do Evropského parlamentu pětiprocentní hranici úplně zrušit. U krajských ji chcete snížit na tři procenta. A u sněmovních?

U těch nic nenavrhuji.

Pět procent vám přijde adekvátní?

To tím vůbec nechci říct. Jen nechci kousat velká sousta. Uvidíme, jak by vyšlo tohle. Pětiprocentní klauzule je vždy omezením rovnosti váhy jednotlivých odevzdaných hlasů, to je základní problém. A musí se vždy vážit, jestli je to na místě v danou chvíli a v daném prostoru.

A je to tedy na místě?

U sněmovních voleb tam jistě nějaká omezovací klauzule na místě je, ale jestli má být pětiprocentní nebo tříprocentní, to já momentálně nevím. Ale faktem je, že teorie říká, že klauzule se má čas od času kontrolovat, jestli s ní není potřeba nějakým způsobem hýbat. A to ve smyslu ji spíš snižovat.

Kdyby váš návrh prošel, ovlivnil by ještě volby do obecních zastupitelstev, které se konají na podzim?

Ne, to se nestihne. Volební zákony se navíc nedají dělat v poklusu. Subjekty musí mít právo se na podmínky připravit. Ve slušných státech to bývá tak, že volební zákon se nesmí měnit rok před tím, než dané volby proběhnou.

Mají podle vás zelení a piráti šanci s ústavní stížností na pětiprocentní hranici uspět?

Oni nemůžou sami napadnout zákon bez dalšího. Museli by nejprve napadnout volby jako takové. Jít rovnou k Ústavnímu soudu s návrhem na zrušení zákona, to ani nejsou oprávnění.

Takže nejdříve musí podat stížnost na volby k Nejvyššímu správnímu soudu?

Ano.

A potom jít k Ústavnímu soudu…

Ale i kdyby náhodou Nejvyšší správní soud přerušil řízení a předal ten zákon Ústavnímu soudu, tak jestli oni si od toho slibují, že Ústavní soud by zároveň zrušil volby, tak to by nezrušil. To bezpečně ne tedy.

Oni si slibují, že by získali mandáty na úkor ČSSD a lidovců.

No ale v těchto volbách to je vyloučené. Tyto volby už jsou pryč, nenávratně pryč. To se měli rozkolíbat už dávno předtím, mohli chtít před dvěma lety něco takového dělat. Ale dneska reparovat výsledek těchto voleb tímto způsobem, to není možné, tvrdím já. Musí mít na paměti, že i kdyby Ústavní soud přijal jejich návrh, tak že to nic nezmění na výsledku těchto voleb.