První den mimořádné schůze sněmovny se podařilo opoziční ODS přerušit. Skončila tak už v šest večer. Poslanci se znovu sejdou až ve středu ráno. 

Zbyněk Stanjura (ODS) totiž upozornil na to, že k novele zákona o pedagogických pracovnících, chybí usnesení příslušného výboru. Ten se sejde až v úterý večer. 

Dokud legislativní odbor nevypracuje k novele písemné stanovisko, schůze se přeruší. Opozice dopředu avizovala, že chce mimořádné zasedání zdržovat. Především kvůli přijetí služebního zákona, který prosazuje vláda. Ten je dalším programem schůze - řada na něj tedy přijde až ve středu.

Jde o první mimořádné zasedání sněmovny od podzimních parlamentních voleb. Vláda na ní bude chtít prosadit důležité zákony, které nestihla předložit před prázdninami. V červenci se sněmovna schází výjimečně.

Prioritou vlády je především prosazení služebního zákona, který chce po Česku Evropská unie. Premiér Bohuslav Sobotka chce, aby byl platný už od ledna příštího roku. Jinak bude podle něj ohroženo čerpání evropských dotací. Aby to vláda stihla, musel by služební zákon projít sněmovnou už teď. 

Právě služební zákon je hlavní důvod, proč chce opozice mimořádné zasedání zdržovat. ODS a TOP 09 totiž s novelou nesouhlasí. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek předložil několik pozměňovacích návrhů. Pokud neprojdou, přistoupí opozice k obstrukcím.

Sněmovna v úterý poslala do třetího čtení novelu zákona o spotřební dani, kvůli které podraží cigarety o tři až čtyři koruny. Do třetího čtení jde i takzvaná zelená nafta, díky které se budou zemědělcům vracet spotřební daně z nafty. Letos by to bylo 1,3 miliardy korun.  

Na mimořádné schůzi sněmovny chce vláda prosadit také druhou sníženou sazbu daně na knihy, léky a dětskou výživu nebo zrušení zdravotnických poplatků.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.