Šéf amerických tajných služeb v Německu opustí zemi do konce týdne. S odvoláním na bezpečnostní kruhy to uvedl německý deník Bild. Německo vyzvalo amerického představitele k odjezdu minulý týden - vláda tak reagovala na vyšetřování dvou mužů kvůli údajné špionáži pro Spojené státy.

Podle Bildu zvyšuje německé ministerstvo zahraničí zákulisní tlak na americkou ambasádu, aby donutilo šéfa amerických rozvědek k co nejrychlejšímu opuštění země. Ve výzvě k odjezdu, kterou vláda zveřejnila minulý čtvrtek, žádný termín nebyl stanoven.

Mluvčí ministerstva zahraničí už v pondělí uvedla, že pokud Spojené státy svého zástupce nestáhnou, zůstává Berlínu možnost formálně ho označit za nežádoucí osobu. Na základě diplomatických úmluv by poté musel z Německa odcestovat do 72 hodin.

Takové opatření ale patří mezi nejtvrdší diplomatické prostředky; patrně by vedlo k odvetnému vyhoštění některého z německých diplomatů ze Spojených států a poškodilo by vztahy mezi Berlínem a Washingtonem.

Německo se k vypovězení amerického představitele rozhodlo na základě špionážní aféry z posledních dnů. Nejprve byl na počátku července zadržen pracovník Spolkové zpravodajské služby, který údajně pro Američany pracoval jako dvojitý agent, minulý týden pak prokuratura zahájila vyšetřování proti zaměstnanci ministerstva obrany podezřelému ze špionáže.

Aféra ještě víc poškodila důvěru mezi Německem a Spojenými státy, kterou už dříve poznamenaly informace bývalého analytika americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena. Před několika dny pak americký prezident Barack Obama vyzval Němce, aby neřešili špionážní aféru přes média, ale interně.

Z materiálů, které Snowden předal médiím, vyplývá, že NSA sledovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě. Monitorovala údajně i mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera.