Nedávno vytvořený tým všeobecně nazývaný Kobra s plánovaným počtem 100 pracovníků se má zabývat výlučně případy se škodou nad 150 milionů korun a podle některých odvážných odhadů ušetřit státnímu rozpočtu až 10 miliard korun ročně na daních.

Vůbec nechci zpochybňovat potřebnost efektivnějšího boje proti daňovým únikům spočívající mimo jiné v užší spolupráci zúčastněných subjektů, tedy policie, celní a finanční správy. A už vůbec se nechci nějak negativně vyjadřovat k samotným řadovým členům takzvané Kobry. Většina z nich jsou bezpochyby kvalitními a zkušenými odborníky na svém místě, kteří po mnoho let odvádějí velmi dobrou práci.

A to je právě to. Policie, speciálně ta protikorupční, se samozřejmě daňovým kauzám se způsobenou škodou nad 150 milionů korun v úzké spolupráci s celníky a daňovými úředníky věnuje již řadu let. A myslím, že i relativně úspěšně; dokonce čím dál lépe, což dokládají všechny dostupné statistiky. Jistě, jako vždy, i v tomto případě je co zlepšovat. Logicky na prvním místě se nabízející je právě vytvoření nějaké ještě užší spolupráce, například i formou skupiny či týmu jako v případě Kobry. Nic světoborného a potud vše v pořádku.

Není však ten povyk kolem nepřiměřený, až značně přehnaný? Všechny ty rozhovory, tiskové konference a všudypřítomné novinové titulky? Člověk by si až myslel, že tento stát a jeho policie se nepotýká s žádnými jinými problémy a nezabývá se jinými závažnými druhy kriminality. Jako by protikorupční trestní legislativa byla z pohledu policie ideální, plně funkční a komplexní, bez potřeby jakýchkoliv změn k lepšímu. Kobra a daňová problematika zcela zastínily témata jiná. Z protikorupční policie se pomalu ale jistě stává policie daňová, jejímž největším současným počinem na poli boje proti korupci je plnění stanoveného cíle korupční případy vlastně ani příliš nedělat.

A tak se ústy příslušných policejních funkcionářů hovoří takřka výlučně o Kobře a nutnosti znovuzavedení trestnosti přípravy u daňových deliktů. Nějak se vytratila protikorupční témata jako posílení postavení oznamovatele, návratu nějaké podoby účinné lítosti či rozšíření úpravy spolupracujícího obviněného, to vše ve vztahu ke korupčním trestným činům. Ještěže se na činnosti Kobry nepodílí ministerstvo spravedlnosti, které tak má prostor i pro jiná témata. To alespoň nedávno v tichosti do připomínkového řízení poslalo bezpochyby rozumný a potřebný návrh na nový odklon trestního řízení víceméně nahrazující dřívější účinnou lítost u korupce.

Do naznačené mozaiky zcela zapadá i nedávná velmi medializovaná tisková konference vrcholných představitelů Kobry k jejímu údajnému prvnímu velkému úspěchu. Mělo se jednat o rozsáhlý daňový případ, který se, policejní hantýrkou, „realizoval“ na základě zhruba čtrnáctidenní činnosti Kobry. Každý poměrů znalý přitom ví a průměrně informovaný člověk alespoň tuší, že případy tohoto typu a rozsahu se rozpracovávají, když už ne několik let, tak minimálně několik měsíců. Kdeže 14 dnů…

V mnohém ta mediální masáž kolem Kobry připomíná největší a prakticky jediné opatření v rámci někdejšího takzvaného boje proti korupci za ministrování Ivana Langera. Konkrétně se jednalo o údajně průlomovou novinku vtělenou do příslušných ustanovení trestního řádu – možnost použít policejního agenta u výslovně uvedených korupčních trestných činů. Rovněž toho byly plné noviny, všude se o tom mluvilo, vláda se plácala po zádech, jak že to bojuje s korupcí. Nikdo k tomu však již nedodal, že agenta šlo nasadit u úplně stejných trestných činů už v době předešlé, a to na základě platných mezinárodních smluv. I tehdy pouhé plácnutí do vody a mnoho povyku pro nic.

V případě Kobry se zkrátka jedná pouze o běžné opatření organizačního charakteru. Vytváří se něco, co tu již bylo a nějak fungovalo, pouze se nastavila užší spolupráce, lepší výměna a sdílení informací. Určitě krok správným směrem. Jen ho nezveličujme a neglorifikujme. Boj proti daňovým podvodům se od teď jen díky Kobře rozhodně zázračně nezlepší. Podílí se totiž na něm v rámci stále stejných zákonů stále stejní lidé se stále stejnými případy, jen pod novou hlavičkou, s novými vizitkami a speciálními šifrovanými telefony.