Ukrajinská armáda na jeden den pozastavila své operace na východě Ukrajiny, aby umožnila mezinárodním expertům přístup na místo pádu malajsijského letadla. Ve čtvrtek to oznámil mluvčí ukrajinských ozbrojených sil.

"Dnes bude platit příměří na žádost generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby byla umožněna práce expertů v oblasti zřícení letadla," prohlásil armádní mluvčí Oleksij Dmytraškovskyj. "Vrchní velení protiteroristických operací rozhodlo vyhlásit den klidu zbraní a zastavení bojů," dodal.

K troskám malajsijského boeingu, který se před dvěma týdny zřítil na východě Ukrajiny, se v minulých dnech neúspěšně snažili dostat nizozemští a australští experti i mezinárodní pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Bránily jim v tom pokračující boje mezi vládními jednotkami a proruskými rebely.

V Doněcku čeká již čtvrtý den 40 policistů a 20 odborníků z Nizozemska a také skupina australských expertů, kteří chtějí na místo vyjet. V Charkově se stejným záměrem čeká více než deset malajsijských odborníků a míří tam také 60 malajsijských policistů.

Ruský úřad civilního letectví navíc sdělil, že se k prozkoumání trosek letadla ve středu mají vydat také ruští experti. "Zástupci Ruska se rovněž pokusí dospět k místu pádu Boeingu 777 a spolu se specialisty z mezinárodního vyšetřovacího výboru prozkoumat části letadla," citovala agentura Reuters z prohlášení úřadu.

Malajsijský boeing letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se 17. července zřítil u obce Hrabove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Všech 298 lidí na palubě zahynulo. Z údajného sestřelení stroje se navzájem obviňují ukrajinské úřady a proruští separatisté.

Zajištění přístupu k troskám letounu by podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka mělo patřit k tématům středečních jednání v Minsku se zástupci Ruska a OBSE.

Související