Poláci by ve čtvrtek měli být vážní. Připomínají si totiž 70. výročí Varšavského povstání proti nacistům. Ale místo toho především polský internet žije novým povstáním – proti Vladimiru Putinovi. Rusko totiž od středy uvalilo embargo na dovoz polského ovoce a zeleniny. To je první protitah Moskvy vůči zpřísnění evropských a amerických sankcí kvůli ruské agresi na Ukrajině.

Embargo může být pro polské pěstitele problémem, protože například u jablek, jichž je Polsko největším světovým vývozcem, tvoří dvě třetiny vývoz právě do Ruska.

Nicméně Poláci se rozhodli postavit ruským protisankcím nezvyklým způsobem. Dva z ekonomických deníků ve čtvrtek vyšly ze zvláštními stranami, kde vyzývají Poláky k větší konzumaci jablek. Jeden z nich, Puls Biznesu měl dokonce jako hlavní titulek heslo, které se stalo hashtagem na Twitteru – jez jablka – #jedzjabłka

 

A twitterovsko-facebooková lavina se rozjela takovým způsobem, že si jí všimla i světová média. Níže jsou příklady některých z tweetů. Akce se zúčastnili jednotlivci i celé redakce médií, mnoho lidí také upozornilo na nyní módní polský cider, o kterém jsem také psal v tomto blogu. Tato výzva obsahuje hashtag #PijCydr.

Přičemž jak dokládá tento graf, dlouhodobě domácí spotřeba jablek v Polsku klesá. 

 

Ale tady už tedy některé z povedenějších tweetů. Posílali je jednotlivci, politické strany i firmy. Kdo ve čtvrtek v Polsku nejedl jablko a nevyfotil se u toho, jako by nebyl. A odkazy na jistou firmu s nakousnutým jablkem se vlastně nabízely samy.

 

 

Související