Už mnoho politiků ve světě odhalilo svou homosexualitu, Česko je ale v tomto ohledu konzervativní. Na debatu o gayích v politice, která probíhala během festivalu Prague Pride, například nepřišel žádný.

Mezi těmi několika málo, kteří se "vyoutovali" neboli přiznali svou orientaci, byl například tehdejší ministr dopravy Gustav Slamečka. A kromě něj se rozhodl o své homosexualitě otevřeně promluvit i zastupitel ČSSD v Praze 4 Petr Horálek.

Svým spolustraníkům to oznámil, když se ucházel o post předsedy strany v dané městské části, kterým se poté stal. "Chtěl jsem mít jistotu, že někdo nebude později litovat, že mi ten hlas vhodil a já přitom zatajil svou orientaci," říká v rozhovoru pro IHNED.cz.

Kdy jste veřejnosti oznámil, že jste gay?

Tiskovou zprávu jsem nikdy nevydával. Jestli se ptáte, jak jsem to oznámil uvnitř ČSSD, tak klíčový okamžik přišel, když jsem v roce 2009 po šesti letech vztahu uzavřel s přítelem registrované partnerství. Hnulo se to ve mně a na naší členské schůzi jsem současně oslavil narozeniny i registrované partnerství.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V Česku není běžné, že politici přiznávají homosexuální orientaci. Například na debatu o gayích v politice, kterou pořádalo sdružení Prague Pride, nepřišel žádný. Jedním z mála, kdo o své orientaci otevřeně hovoří, je šéf ČSSD v Praze 4 Petr Horálek.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.