Na Islandu se probouzí k životu sopka Bárdarbunga, seismologové zaznamenávají neustálé otřesy, které jsou způsobeny pohybem magmatu.

Vulkán má přitom historii silnějších erupcí, než měla nechvalně známá sopka Eyjafjallajökull, jejíž výbuch v roce 2010 ochromil leteckou dopravu v Evropě.

O rok později přitom na Islandu vybuchla jiná sopka – Grímsvötn, erupce vychrlila tenkrát stokrát více materiálu než Eyjafjallajökull. Výbuch však omezil leteckou dopravu pouze nad Islandem a severní Evropou, zrušeno bylo 900 letů. Kvůli erupci sopky Eyjafjallajökull přitom zůstalo na zemi 100 tisíc letadel.

Sopečný popel z Grímsvötnu byl totiž mnohem hrubší, a rychleji tak klesal k zemi. Případná erupce Bárdarbungy, která sousedí s Grímsvötnem, nemusí tak nutně znamenat, že dojde k uzavření leteckého prostoru v celé Evropě. Podle Aleše Špičáka z Geofyzikální ústavu Akademie věd ČR záleží nejen na síle erupce, ale i na jejím charakteru a na aktuálním proudění v atmosféře. 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.