Dva měsíce před volbami do zastupitelstev si voliči jen těžko přes internet ověří, jak politické strany financují předvolební kampaň nebo kdo jim na ni přispěl. Mít transparentní účet je pro strany stále dobrovolné.

"Transparentní účet je důležitý jen pro část středových a pravicových voličů, kteří mají na vybranou. Řekl bych, že si mohou vybírat mezi zelenými, piráty, TOP 09 a nezávislými kandidáty. Pro ně to může být faktor při rozhodování, komu dají hlas. Pro voliče Miloše Zemana, na jehož prezidentském účtu byly nesrovnalosti, to téma není," myslí si politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy.

Jedinou povinnost, kterou nyní strany mají, je odevzdat k 1. dubnu výroční zprávu. V ní uvádí své příjmy a výdaje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.