Není důvod dívat se na USA z pohledu obchodních a investičních příležitostí jinak, než na ostatní země.

Jednoznačnou výhodou jsou institucionální faktory: právní stát, fungující administrativa na federální i lokální úrovni. Zároveň USA představují velkou, stabilní a přesto poměrně dynamickou ekonomiku. Inflace je pod kontrolou, deflace nehrozí. Schodek běžného účtu se drží pod třemi procenty HDP. Snad jen veřejné finance si zaslouží povytažené obočí. Veřejný dluh překročil hranici 100 procent HDP (resp. 120 procent HDP, započítáme-li penzijní závazky) a měl by dále stoupat. Dlouhodobé tempo růstu se pohybuje mezi 2,0-2,5 procenty, zatímco v eurozóně je to zhruba o jeden procentní bod méně. Rozvíjející se ekonomiky sice nabízí znatelně vyšší tempa růstu, ovšem při podstatně větším riziku.

Mezi nevýhody patří zejména vysoké zdanění. Sazba zdanění firemních zisků 35 procent je nejvyšší mezi zeměmi OECD. Kvůli vysokým daním hledají americké firmy způsoby, jak se jim vyhnout, ať již změnou dominicilu nebo využitím nástrojů jako je transfer pricing. V potaz je také nutné vzít, že pracovní síla v USA nepatří mezi nejlevnější. Z pohledu obchodních příležitostí je potřeba myslet také na transakční náklady a vysoce konkurenční prostředí na trzích v USA.

Nicméně informací o ekonomice USA a možnostech investic či obchodování si každý dokáže zajistit dostatek. V této oblasti nemusí vláda vynakládat žádné nadstandardní úsilí. Na mapě světa jsou daleko méně transparentní místa.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se