Nedávná série zisků euroskeptické Alternativy pro Německo ve trojích zemských volbách na východě Spolkové republiky naznačila trend, který nyní potvrdily celostátní průzkumy. AfD z nich vyšla jako třetí nejsilnější německá strana, když jí svou podporu poprvé vyslovilo 10 procent voličů.

Dvouciferné skóre v průzkumech znamená, že se euroskeptici mohou začít považovat za politickou sílu, která se navzdory tomu, že vznikla teprve před rokem a půl, může spolehnout na solidní podporu po celé Spolkové republice. Loni AfD ve volbách nepřekročila pětiprocentní bariéru nutnou ke vstupu do Bundestagu a k letošnímu úspěchu ve volbách do Evropského parlamentu jí pomohla nezvykle nízká účast. Vzestupný trend vykázala až na konci léta, když kandidáti AfD třikrát jasně uspěli ve volbách do zemských parlamentů na východě Německa.

„Jsme silou, která mění politickou scénu,“ radoval se zakladatel euroskeptiků, profesor ekonomie Bernd Lucke. Podle ředitele institutu Open Europe Berlin Michaela Wohlgemutha není možné tvrdit, že AfD těží jen z nespokojenosti voličů v té části Německa, která za čtyřicet let vlády komunistického režimu hospodářsky zaostala. „Euroskeptici obohatili svůj program o směs témat sahajících od přistěhovalectví až po rodinné hodnoty, a přitahují tak nespokojené napravo i nalevo,“ tvrdí Wohlgemuth.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.