Jaderná elektrárna Dukovany zavezla letos v září při odstávce jaderného reaktoru inovované jaderné palivo. Celá palivová kazeta z vnějšího pohledu nedoznala změny a je tedy bez modifikací použitelná ve stávajících reaktorech VVER440.

Nové palivo je (jako bylo i to původní) z Ruska, má označení Gd-2M+ a liší se konstrukcí palivového proutku. Oproti původnímu palivu (které je zobrazeno na přiloženém obrázku) byla nová palivová tabletka s uranem rozšířena ze 7,6 na 7,8 mm a je již vyráběna bez centrálního otvoru. Tyto změny zvýšily hmotnost uranu v palivové kazetě o 9 kg. ČEZ si slibuje, že nové palivo přispěje jednak k vytvoření předpokladů pro prodlužování palivových kampaní při optimalizaci plánovaných odstávek a zachování pětiletého palivového cyklu.

Nové palivo pro dukovanskou elektrárnu schválil Státní úřad pro jadernou bezpečnost, technickou podporu provedlo zájmové sdružení právnických osob NuclearHub. Bylo to v Česku poprvé, kdy jaderné palivo nezávisle hodnotila firma, která nemá žádnou majetkovou vazbu na provozovatele jaderných elektráren.

 

Související