Senát minulý týden posvětil opatření proti pokoutným "přílepkům" k zákonům. Tato novela jednacího řádu Poslanecké sněmovny je výtečným příklad, že opatření proti zákulisním lobbistům se neprosazují sama. Je potřeba, aby za ně někdo lobboval.

Historie tohoto zákona sahá minimálně do roku 2009. Tehdy měl Senát na stole první návrh, který mohl omezit přílepky. Připomeňme, že to je trik, kdy jeden poslanec nebo malá skupina zákonodárců vloží (většinou na poslední chvíli) do návrhu zákona nečekané ustanovení, které nenápadně nahrává určité zájmové skupině nebo konkrétní firmě. Bezpečnostní informační služba opakovaně varovala, že je to nejoblíbenější nástroj lobbistů. Zejména proto, že velké zisky lze skrýt v často nenápadném právním textu. Poslanec nemusí svůj návrh nijak zdůvodňovat, a když jej navrhne na výboru, nikdo nemusí původ přílepku ani vystopovat.

Noví poslanci se učí rychle: úlevy pro ČEZ následuje omezení práv zákazníků

Přesto, že přílepky kritizoval kromě BIS i Ústavní soud, nebo že přinesly miliardové úlevy pro ČEZ i kontroverzní sKartu, jež byla schována ve stostránkovém textu, jejich praxe nezmizela. Poslanci udělali další tři pokusy na jejich omezení. Ty byly zamítnuty nebo se nedostaly ani do hlasování. Komise Miroslavy Němcové v minulém období nedošla k žádnému řešení. Poslanci se očividně nechtěli vzdát části své nebývalé široké moci. Vždy se vymluvili na legislativní obtíže, nesouhlas opozice, koaličních partnerů, odborníků… doplňte si omluvu sami.

Za poslední měsíce se přílepky vrátily na výsluní. Nešlo o úplné legislativní vetřelce, ale “jen” o změny na posledních chvíli. Například snížení daně na benzín nebo zlepšení postavení mobilních operátorů vůči zákazníkům. I noví poslanci se učí rychle od matadorů.

Nakonec prošly dva základní principy

Když jsme v minulém roce zveřejnili Prohlášení o podpoře Rekonstrukce státu, úmyslně jsme se omezili na dva minimalistické principy. Za prvé prodloužení lhůty mezi druhým a třetím čtením na dva týdny. Je tak dost času vytáhnout na světlo detaily poslaneckých pozměňovacích návrhů a varovat před nimi ty, na které dopadnou. Druhý krok - zveřejnění zápisů a hlasování z výborů - zase neumožní přílepky anonymní.

Po loňských volbách jsme přesvědčili Pavla Bělobrádka, Petra Gazdíka, Věru Jourovou a další desítky poslanců, aby do Sněmovny načetli zákon, který neuspěl v minulém období. Kolem něj se ovšem začalo rojit hejno dobrých nápadů, které hrozily, že celý proces znovu odloží. Pozitivní obrat nastal, když se novely chopil nový podvýbor pro Ústavu a parlamentní procedury vedený Jeronýmem Tejcem. Na semináři, který jsme pořádali pro klíčové politiky, se ukázalo, že existuje shoda na těchto základních opatření. Další rozumné nápady ze zákona bohužel vypadly.

Začátek dobrý, všechno dobré

Byli bychom rádi, kdyby zákon šel dál. Jelikož to bylo nesmírně pracné pro všechny, kterým na transparentnějším a kvalitnějším legislativním procesu záleželo, jsme rádi i za tento velmi dobrý začátek. Věříme, že poslancům zachutná moc měnit ustálené zlozvyky.

 

Text vyšel 29.10.2014 jako komentář v Lidových novinách.