Někdejší Československo bylo průkopníkem v oblasti malých družic, ale šanci z této doby naše země promarnila, zlobí se Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře, neziskovky, která se už přes 10 let snaží o rozvoj kosmonautiky v ČR. Pomoci by podle něj mohlo i to, kdyby Česko mělo vlastní kosmický program. "Abychom mohli růst, je potřeba pěstovat národní podhoubí," říká Kolář.

A takový program by měl skutečně v příštích letech vzniknout. Doporučuje to Národní kosmický plán 2014 až 2019, který začátkem týdne schválila vláda. Vzniknout má také národní kosmická agentura, tedy jakási výrazně menší obdoba například známé americké NASA.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.