Světová obchodní organizace (WTO) ve čtvrtek po letech vleklých jednání přijala první globální reformu obchodních pravidel od svého vzniku v roce 1995. Dohoda zavádí nové standardy pro celní kontroly a odbavování zboží na hranicích. Podle odhadů WTO zvýší jednotná pravidla hodnotu světového obchodu o bilion dolarů (22 bilionů korun) na 23 bilionů dolarů a přispějí zároveň ke vzniku zhruba 21 milionů pracovních míst.

Historický milník: WTO poprvé schválila globální dohodu. Má výrazně pomoci českým exportérům - čtěte ZDE

Katarské kolo jednání

Celým názvem Rozvojový program z Dauhá je deváté kolo jednání o liberalizaci světového obchodu v rámci WTO od roku 1947. Začalo v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá s cílem dosáhnout všeobecné dohody o liberalizaci. Původně mělo být uzavřeno již koncem roku 2004, jednání však byla několikrát přerušena a neustále se prodlužují.

Katarské kolo má snížením cel, subvencí a dalších obchodních bariér dát významný růstový impulz světové ekonomice. Nazývá se kolem rozvoje a jeho hlavním deklarovaným záměrem je prospět chudým a rozvojovým zemím, které jsou závislé především na obchodu se zemědělskými produkty. Předpokládá se, že liberalizace obchodu by měla dostat z chudoby miliony lidí.

Jednání se vleče hlavně kvůli sporům o omezení zemědělských subvencí a cel v bohatých zemích a o otevření trhů průmyslového zboží a služeb v rozvojovém světě. Rozvojové země kritizují Západ za vysoké dotace svým farmářům, kvůli kterým se asijské a africké země nemohou prosadit na trhu bohatých zemí. Kritici rozvojových zemí zase upozorňují na to, že tyto země samy brání obchodu, protože udržují vysoká cla především na průmyslové výrobky a další obchodní bariéry.

"Všechno je dohodnuto," řekl agentuře Reuters v ženevském ústředí WTO jeden z činitelů organizace před zavřenými dveřmi poté, co se sálem rozlehl potlesk zástupců členských zemí.

Dohodu už loni v prosinci sjednali ministři 160 členských zemí WTO na indonéském ostrově Bali. V červenci ale její konečné schválení vetovala Indie, která měla obavy z dopadu nových pravidel na její potravinový program pro chudé zemědělce a domácnosti. Odpor Indie se podařilo zlomit až před dvěma týdny díky úsilí Spojených států.

Čtvrteční dohoda je jen zlomkem původního ambiciózního plánu na liberalizaci světového obchodu a pomoci chudým zemím. To bylo cílem takzvaného katarského kola jednání, které začalo v roce 2001 v Dauhá, avšak na konci minulého desetiletí skončilo bez jakéhokoli výsledku. WTO pak své ambice omezila a zaměřila se na podstatně menší oblast.

Uzavřením dohody se však nyní otevírají dveře k dalšímu pokroku v globálních obchodních vyjednáváních, jejichž obsah by mělo ústředí WTO navrhnout v červenci příštího roku. Bez dokončení dohody by podle expertů WTO jako platforma pro globální obchodní jednání v podstatě skončila a mohla by být ohrožena i její role při řešení a urovnávání obchodních sporů mezi jednotlivými zeměmi.

WTO je mezivládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má bránit diskriminaci malých zemí. Česká republika patří mezi členy WTO od jejího vzniku.