"Ke konci roku 2012 uzavřela americká nukleární firma Westinghouse Electric memorandum o spolupráci s pražským ČVUT. V rámci tohoto memoranda se Westinghouse zavázal, že přijme několik studentů z různých fakult na letní stáž. Stáže se obvykle konají v centrále společnosti v Cranberry Township v Pennsylvánii (cca 25 až 30 minut autem do Pittsburghu). Ale stážisti se mohou dostat i do jiných lokací, například Ogden, Churchill, atd. Vše záleží na tom, kdo vás osloví a kdo má zrovna zájem o zahraničního stážistu.

Ve výběrové řízení bylo pro Westinghouse samotný důležité poslat životopis, motivační dopis a zodpovědět pár otázek. Následně jsou životopisy dány „na hromadu“ ze kterých si přímo vybírají manažeři, kteří hledají stážisty. Nedá se tudíž zaručit že zrovna v tento rok se na stáž dostane někdo z fakulty XX, to záleží na poptávce. Stážisty nabírá většina oddělení, od engineeringu, přes licensing až po R&D, většina stážistů však bývá do engineeringu. Dalším kolem je telefonní pohovor v angličtině, ten se také liší manažer od manažera. Někdo zavolá ze svého telefonu během obědové pauzy, někdo bude mít připravenou místnost plnou lidí. Pakliže jste úspěšně prošli, tak následuje několikaměsíční kolotoč vyplňování formulářů, prověrek, drogových testů a dalších formulářů. Na konci obdržíte J1 vízum a můžete do Ameriky.

Já jsem měl to štěstí, že studuji na fakultě strojní, magisterský obor Jaderná Energetická Zařízení a bakalářský titul mám z klasické strojařiny (anglicky mechanical engineering), což je pro Westinghouse nejlepší kombinace. Oslovil mě manažer z týmu CTRRT, China Technical Readiness and Response Team, jde o tým, který řeší technické problémy, které vzniknou na stavbě AP1000 v Číně (Sanmen a Haiyang). Cílem CTRRT je vyřešit velkou část problémů aniž by bylo třeba zainteresovat inženýry specializované na danou oblast / systém / komponentu. Osobně si myslím, že do lepšího týmu jsem se nemohl dostat. V podstatě každý den jsem měl možnost pracovat na něčem jiném, což mi umožnilo se seznámit s celou problematikou AP1000. Samozřejmě jsem se snažil vyhnout oblastem, o kterých toho moc nevím (stavařina a beton například), ale v rámci jaderného ostrova jsem pracoval na reaktorové nádobě, přes jednotlivé systémy, potrubí až například po logiku ovládání ohříváků kompenzátoru objemu. V rámci této práce jsem dokázal ocenit ucelené znalosti, které mi poskytla naše fakulta, na rozdíl od jiných „čistě mechanical“ inženýrů jsem měl výhodu v chápání souvislostí a to i bez dlouhé praxe v rámci AP1000. Práce se neskládala pouze z řešení technických problémů, ale v případě složitých multidisciplinárních problémů z vedení týmu, který měl za úkol daný problém vyřešit.

Team CTRRT v roce 2013, v popředí spolu se mnou je kolega ze Stavební fakulty ČVUT

 

V rámci stáže v roce 2013 jsem měl možnost navštívit simulátor řídící místnost AP1000 umístěný v centrále společnosti a také rozestavěné bloky AP1000 na elektrárně Vogtle ve státě Georgia. Především rozestavěný modul CA20 byl impozantní. Stáž v roce 2014 probíhala obdobně, nicméně už od začátku mě můj manažer zapojil i do start-up fáze projektu, konkrétně tlakových zkoušek systémů, tomuto tématu mimo klasickou CTRRT práci jsem se pak věnoval v podstatě až do konce mé stáže po dobu 5 měsíců.

Oddělení věnující se čínským projektům má také tradičně velké množství amerických stážistů. Ti jsou sice podstatně mladší, ale díky jinému harmonogramu semestrů začínají se stáží dříve a poprvé mi velmi pomohli dostat se rychle do pracovního tempa.

V roce 2013 se stáže mimo české studenty zúčastnil také jeden Polák. V roce 2014 jeden Němec, 3 Brazilci a 5 Poláků. A v současné době by měl na stáž nastupovat někdo z Vietnamu. Výběr zemí podobný potencionálním budoucím lokacím reaktorů AP1000 je jistě čistě náhodný :-)

Stáž bych určitě doporučil všem zájemcům, jedna se o neocenitelnou zkušenost a to nejen po pracovní stránce. Pittsburgh leží v dojezdové vzdálenosti většiny velkých měst na východním pobřeží, ale i do Toronta je to cca 5 hodin autem a 6 hodin do Chicaga. Pittsburgh sám o sobě je velice pěkné město, které hodně žije sporty, především fotbalem a následně hokejem a baseballem. Za zmínku taky určitě stojí East Carson Street, ulice s největší koncentrací barů na jednu míli na světě :-) Šance dostat se na stáž zde určitě stále je. Podle toho, co jsem slyšel, tak je Westinghouse s programem stáží velice spokojen. A fakt, že většina stážistů z letošního roku by se ráda vrátila, dává tušit, že spokojenost je oboustranná."

 

Pohled na Pittsburgh z hory Mt. Washington