Bývalý britský velvyslanec v Polsku Charles Crawford dostal za minulé čtyři roky více než čtvrt milionu zlotých (v přepočtu 1,7 milionu korun) od polského ministerstva zahraničí za editaci anglickojazyčných projevů ministra zahraničí a dnes maršálka polského Sejmu Radoslawa Sikorského. Sumu, vycházející na 124 tisíc korun na jeden projev, potvrdil týdeníku Wprost tiskový odbor ministerstva.

Soudě podle toho, jak úspěšné byly projevy zejména z Berlína a Oxfordu a jak vysoko vyletěla mezinárodní hvězda polského politika, udělal bývalý velvyslanec dobrou práci. I když nynější konzultant Crawford tvrdí, že projevy přímo nepsal - ale jen shodou okolností mu teď vychází kniha o psaní projevů pro lídry, v níž projevy Sikorského rozebírá jako úspěšné příklady.

Sikorski, který má za sebou studia na Oxfordu a práci v USA, prý vždy velmi dbal na kvalitu svých vystoupení v angličtině. I proto zaměstnal na ministerstvu dceru tehdejšího ministra financí Jacka Rostowského (v Británii narozeného a většinu života žijícího Poláka), aby jeho texty redigovala.

Radoslaw Sikorski, ještě před rokem stoupající a jasně zářící hvězda středoevropské politiky, tak se začátkem nového roku utrpěl další šrám, který poškozuje jeho slibnou kariéru. První ránu mu zasadil loni v červnu stejný týdeník Wprost, když kromě jiných zveřejnil i nahrávky z jeho rozhovoru s Rostowským, kde oba velmi nehezky hovořili o stavu polské veřejné správy a večeřeli za služební peníze v luxusní restauraci s předraženým vínem.

Potom Sikorski neuspěl v polsko-polském souboji o nejvyšší evropská křesla. Byl totiž favoritem na místo evropského ministra zahraničí v nové unijní administrativě, ale jeho šéf, premiér Donald Tusk, se stal unijním "prezidentem". Tudíž šance, že by (jakýkoli) Polák dostal jiné vysoké místo v Bruselu, se nyní rovná nule.

 

A potom přišly poslanecké patálie. Novináři nejprve odhalili, že si několik konzervativních poslanců nechalo proplácet dlouhé cesty autem, na kterých ale byli s levnými aerolinkami. Prověrka poslaneckých účtů potom ukázala podobnou praxi u poslance Sikorského. Účtoval si kilometry za "poslanecké výjezdy", jenže měl jako ministr nárok nejen na služební auto, nýbrž i na ochranku. Od poloviny prosince tak jeho "kilometrovky", jak se nyní v Polsku poslaneckým cestovním výdajům familierně říká, vyšetřuje prokuratura.

Sikorski neměl nikdy doma příliš silnou pozici a jeho obraz v zahraničí byl vždy mnohem lepší - a to i díky manželce, známé americké novinářce Anne Applebaumové. Nevybudoval si silné zázemí ve vládní straně Občanská platforma, nemá za sebou žádné jiné uskupení ani think-tank, ani blízké médium. A to je v polské politice zásadní slabost.

Takže i když ho premiérka Ewa Kopaczová brání a odmítá tlak na jeho vyhození ze strany i odvolání z postu maršálka, stává se z hvězdy Sikorského v ultravolebním roce (prezidentské na jaře, parlamentní na podzim) spíš minus než plus vládní strany. Kdyby stranu a vládu vedl Tusk, měl by už Sikorski existenční problémy. Něco o tom ví třeba už zmíněný Jan Rostowski, předloni Tuskem nečekaně vyhozený z vlády po problémech s růstem dluhu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru