Teroristické útoky ve Francii v redakci listu Charlie Hebdo splnily svůj odporný účel – celý svět se dozvěděl o brutální pomstě ve jménu obrany islámu ze strany zfanatizovaných zoufalců, kteří se nikdy neměli dostat ke zbraním. Bojovníci ISIS se radují, budiž to celému světu výstrahou před tolerováním jeho dalšího růstu. Reakce na útok ve Francii také ale mohou vést k vlně nenávisti vůči muslimům obecně. Pokud se tak bude dít, tak teroristé docílili mnohem většího zla, než vůbec mohli doufat.

Protimuslimská nálada je v Evropě dle mnoha ukazatelů na vzestupu. A narůstající počet evropských muslimů bojujících na straně ISIS tomu zajisté napomáhá. V České republice je tato nálada také velmi silná – pamatuji si na svůj blog na téma muslimové v Evropě, napsaný před několika lety, s tolika nenávistnými komentáři, že mi bylo líto všech muslimů v naší zemi. Nelze očekávat od každého studium religionistiky a zájem o bližší pochopení náboženství je nám prakticky cizí, ale paušální odsouzení celého náboženství i s jeho následovníky, čítajícími dohromady téměř jednu čtvrtinu světové populace, kvůli obdobným útokům jednoduše není fér.

Pokud se nenávist proti muslimům obecně bude stupňovat dále, tak vážně hrozí, že se místy vylije přes okraje a způsobí utrpení nevinným muslimům, kteří ISIS a náboženské násilí odsuzují stejně silně jako drtivá většina světa. Takováto situace by pak byla úrodnou půdou pro rekrutování dalších bojovníků z řad muslimů a další obdobné útoky by mohly být čím dál častější. Pachatelé útoku v Paříži by tím vyhráli na celé čáře a následky jejich činů by se utopily v krvi ještě hrůznějších teroristických útoků.

Řešením není strachovat se říci svůj názor, byť provokativní, a bát se vlivu ISIS i na evropském kontinentu. Útočníci musejí být ostře odsouzeni a musí se přijmout co nejstriktnější opatření, aby k obdobným útokům už nedocházelo. Zlo musí být pojmenováno zlem. Motivy a činy teroristů musejí být zavrženy spolu s jejich perverzní interpretací světa. Naše právo na svobodu slova nesmí být zahnáno do kouta, byť se někomu nemusí líbit jeho užití. Zároveň se ale neustále střežme se zaslepit nenávistí a cítit hněv proti muslimům, kteří nic nespáchali. Pozor na ghetta pro muslimy, která se rodí v myslích toužících po pomstě. Nebo se vnitřně staneme obětmi svého vlastního ghetta.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru