Přes zdánlivě nesmiřitelná stanoviska se Řecko a zbytek eurozóny nakonec dohodnou na nějakém řešení ohledně snížení řeckého zadlužení. Jenom zatím není jisté, jak obě strany po čase odůvodní novou dohodu a jak se obě strany vzájemně poškodí, než budou akceptovat nevyhnutelné.

Zatím nemohou být výchozí pozice vzdálenější. Němci říkají, že dluhy jsou dluhy a musí se platit. Zní to sice mravně a přísně, ale řecký dluh byl přitom v posledních letech rekonstruován a odpouštěn již několikrát. Dluhy jsou dluhy, ale samotnému Německu byla dvakrát v minulém století odpuštěna část válečných reparací. V 30. letech Británie odpouštěla dluhy spoustě evropských zemí a nakumulované dluhy latinskoamerických zemí byly na počátku 80. let restrukturalizovány ze strany USA skrze tzv. Bradyho dluhopisy. Pařížský klub restrukturalizoval polské dluhy na počátku 90. let apod.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru