Výrobní náklady Samsung Galaxy oproti Apple iPhone

Výrobní náklady 64 gigabytového modelu Galaxy S6 edge činí 290,45 dolarů, což je dle společnosti IHS Technology mnohem více než u jakéhokoliv vyrobeného modelu Galasy S a iPhonu. Agentura Reuters odhaduje, že výroba 100 kusů tohoto vlajkového modelu dnes stojí stejně jako výroba 121 kusů iPhonů 6 Plus ve verzi 64 GB, přičemž ještě v roce 2010, kdy Apple na trh uvedl iPhone 4 a Samsung představil řadu Galaxy, byly produkční náklady vlajkových telefonů skoro totožné.

Počínaje následujícím rokem a modelem Galaxy S2 stála výroba srovnatelných telefonů Samsung více než výroba telefonů Apple, ale stále se prodávaly za podobné ceny. Dnes je prodejní cena nové S6 ve verzi 64GB ve Spojených státech 800 dolarů, zatímco iPhone 6 Plus se stejnou pamětí se prodává za 850 dolarů.

Apple a softwarový ekosystém iOS

Hlavním důvodem, který stojí za tímto cenovým rozdílem je značka společnosti Apple a robustní softwarový ekosystém v podobě iOS, který Samsung nemůže svým zákazníkům nabídnout. Samsung se pak na vysoce konkurenčním trhu snaží odlišit kvalitnějším hardwarem, což však nese nemalé náklady.

Ve prospěch Applu hrají rovněž náklady z rozsahu díky nabídce pouze 2 různých modelů telefonů a nikoliv celého portfolia jako v případě Samsungu. Lze tedy očekávat, že jihokorejská společnost bude v konkurenčním boji nadále pod tlakem. Jediné, jak se Samsung může vypořádat s klesajícími maržemi je vyššími objemem prodeje svých telefonů.

Autor: Jan Kaška, David Krejča
www.AuraInvest.cz

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Související