Gatestone Institute v USA (Islam, Muslims and the British Elections: Britain's Labour Party Vows to Ban Islamophobia z 30.4.2015) - Lídr britské labouristické strany Ed Miliband slíbil, že pokud se v příštích všeobecných volbách 7. května stane premiérem, tak zakáže "islamofobii". Krok (který jeden pozorovatel nazval "naprosto děsivým" kvůli dopadům na svobodu projevu v Británii) je Milibandovým pokusem pobízet se muslimským voličům v předvolebním boji, který popsal jako "nejtěsnější všeobecné volby této generace".

Mezi vládnoucími konzervativci a opozičními labouristy probíhá v předvolebních průzkumech těsný souboj, a to jen několik dní před tím, něž voliči odevzdají své hlasovací lístky. Britští muslimové (kteří v naprosté většině v roce 2010 hlasovali pro labouristy) mohou určit, kdo bude příštím premiérem.

V rozhovoru pro Muslim News Miliband řekl: "Chystáme se z toho (islamofobie) učinit zvlášť závažný zločin. Chystáme se ujistit, že bude uveden v policejních záznamech, abychom si byli jisti, že vymýtíme islamofobii jako zločin z nenávisti. Chystáme se proto změnit zákon tak, aby bylo naprosto jasné, jak opovrhujeme trestnými činy z nenávisti a islamofobie. Bude to poprvé, co policie bude zaznamenávat islamofobní útoky přímo po celé zemi."

Miliband se jeví, že se snaží znovu otevřít dlouhodobou debatu v Británii o takzvané náboženské nenávisti. V letech 2001 až 2005 labouristická vláda vedená premiérem Tony Blairem udělala dva pokusy (zde a zde) o změnu části 3 veřejného pořádku zákona 1986 o rozšíření stávajícího ustanovení o podněcování k rasové nenávisti ke vztažení na podněcování náboženské nenávisti.

Tyto snahy narazily na opozici kritiků, kteří tvrdili, že opatření by byla příliš rozsáhlá a ohrožovala by svobodu projevu. V té době kritici tvrdili, že rozsah definovaný labouristickou vládou k "náboženské nenávisti" byl tak drakonický, že by udělal jakoukoli kritiku islámu zločinem.

V lednu 2006 sněmovna lordů schválila zákon 2006 o rasové a náboženské nenávisti se změnou textu tak, aby byl zákon omezen na zákaz pouze "výhružných" slov a ne na ty, které jsou pouze hanlivé či urážlivé. Zákonodárci také řekli, že trestný čin by vyžadoval úmysl (nejen možnost) k rozdmýchávání náboženské nenávisti. Dodali, že obracení na víru, diskuse, kritika, zneužívání a zesměšňování náboženství, víry nebo náboženské praxe by nemělo být trestným činem. Milibandem obnovený slib, aby se "islamofobie" (termín, který nedefinoval) stala "přitěžujícím trestným činem", může signalizovat pokus proměnit zákon 2006 (který již stanovuje maximální trest sedmi let vězení za rozdmýchávání náboženské nenávisti) na zákon plně řešící protimuslimské rouhání.

Podle britského komentátora Lea McKinstra "jde Milibandův návrh proti tradici celé západní demokracie, která uznává, že lidé by měli být trestáni pouze za své činy, ne za jejich názory". V článku dodal"V Milibandově Británii se stane nemožné kritizovat jakýkoli aspekt islámské kultury, ať je to šíření burek nebo zřizování soudů šaría nebo výstavba kolosálních nových mešit. Již žijeme ve společnosti, ve které je nyní jméno Mohammed nejoblíbenějším chlapeckým jménem mezi narozenými dětmi a kdy je v Birminghamu více pravděpodobné být muslimem než křesťanem. Když vyhraje, tak Miliband zajistí, že zrychlující se islamizace naší země bude nenapadnutelnou".

McKinstry tvrdí, že Miliband nadbíhá třímilionové britské muslimské komunitě, aby tak "posilil pro-labouristické hlasy v městských částech". Muslimové se jeví jako klíčový hlasovací blok v britské politice a podle zprávy zastřešující organizace Muslimské rady Británie jsou již schopni určovat výsledek místních voleb v mnoha částech země.

Zpráva ukazuje, že britská muslimská populace je ohromně mladá a bude časem vyvíjet stále větší politický vliv. Věkový medián muslimské populace v Británii je 25 let a věkový medián celkové populace je 40 let. Extrapolace dostupných údajů ukazuje, že milion britských muslimů starších 18 let bude moci v letošních volbách hlasovat. Podle jedné studie by muslimové mohli určit výsledek až do výše 25 % z 573 parlamentních křesel v Anglii a Walesu. Jiní říkají, že i když je britská muslimská komunita rostoucí, tak je také etnicky různorodá a pravděpodobně nebude hlasovat jako jedna skupina. Jeden analytik tvrdí, že potenciál pro muslimský vliv v letošních volbách "zůstane nenaplněn, protože muslimské hlasování není na národní úrovni organizováno žádným významným způsobem"Studie vypracovaná náboženským think tankem Theos se sídlem v Londýně zjistila, že ačkoliv muslimové neustále hlasují pro labouristy, činí tak na základě třídních a ekonomických úvah, ne z náboženských motivů.

A skutečně, průzkum provedený BBC ze dne 17. dubna zjistil, že téměř jedna čtvrtina "asijských" voličů stále neví, kterou stranu budou u voleb podporovat. Někteří z nich v rozhovoru pro BBC řekli, že ekonomické otázky určí, koho budou volit.

V každém případě bude muslimský vliv ve volbách 2015 do značné míry určen muslimskou volební účastí, která byla v minulých volbách notoricky nízká a v roce 2010 podle odhadů dosahovala jen 47 %. Od té doby vzniklo několik spontánně založených kampaní na podporu britských muslimů, aby přišli v roce 2015 k volbám, jako Jděte ven a volte, Muslimský hlas a Operace černý hlas. Jiná skupina, TyVolíš, uvádí: "Ohromujících 53 % britských muslimů nehlasovalo v roce 2010 ve všeobecných volbách, tak vysoké množství muslimských nevoličů naznačuje, že mnozí muslimové se cítí ignorováni politiky a cítí rozčarovaní z politického procesu. S růstem islamofobní rétoriky v politice a stále rostoucím množstvím právních předpisů proti terorismu, které se specificky zaměřuje na muslimy, je nyní mnohem důležitější než kdy jindy, aby muslimové použili svůj hlas k zaslání vzkazu politikům, že jejich postoje a politiky se musí změnit. TyVolíš chce zaslat poselství, že je něco, co lze udělat s problémy na kterých vám záleží. Spustili jsme novou kampaň pomocí hashtagu #SortItOut, který vyzývá muslimy, aby použili politický proces k vyřešení problémů, které se jich nejvíce týkají. Se 100 tisíci novými mladými muslimy způsobilých letos hlasovat a s 26 parlamentními volebními obvody s muslimskou populací dosahující více než 20 % má muslimská komunita velmi reálnou možnost, aby ovlivnila britskou politiku".

Ne všichni muslimové souhlasí. V Británii narozený islamistický kazatel Anjem Choudary aktivně odrazuje muslimy od hlasování. Na Twitterových zprávách pomocí #StayMuslimDontVote hashtag, Choudary argumentoval, že hlasování je "hříchem" proti islámu, protože Alláh je "jediným zákonodárcem". Řekl také, že muslimové, kteří hlasují nebo se ucházejí o veřejnou funkci, jsou "odpadlíci od víry"

Jiní britští islamisté následují Choudaryho příklad. Zářivě žluté plakáty prohlašující, že demokracie "porušuje právo Alláha", byly spatřeny v Cardiffu, v hlavním městě Walesu a Leicesteru jako součást spontánně založené kampaně s názvem #DontVote4ManMadeLaw. Jeden takový plakát uvádí"Demokracie je systém, ve kterém člověk porušuje právo Alláha a rozhoduje, co je nebo není přípustné pro lidstvo, založený výhradně na svých rozmarech a touhách. Islám je jediným skutečným, fungujícím řešením pro Británii. Jedná se o komplexní systém správy, kde jsou implementovány zákony Alláha a existuje spravedlnost".

Čtěte na podobné téma:

Britská ministryně vnitra islámským extremistům: "Hra začala"