Přestože růst čínské ekonomiky citelně zpomaluje, o čemž se můžete dozvědět více v našem příspěvku z počátku roku, čínské hospodářství stále roste v globálním kontextu velmi nadprůměrným tempem. Během posledních několika týdnu se téměř všechna zahraniční finanční média snažila přijít s co nejsenzačnějším příběhem z tamějšího trhu. Ty nejúspěšnější články zpravidla profilovaly nejtypičtější tržní účastníky čínského akciového šílenství. Kromě manželek bohatých čínských úředníků, které prý našli v obchodování akcií nové hobby, jsme se mohli dočíst i univerzitních odpadlících nebo teenagerech obchodujících úspory rodičů na páku.

‚‚Více než dvě třetiny nových investorů opustilo státní vzdělávací systém po střední škole – což je v Číně okolo 15 let – a více než 30% opustilo vzdělávací systém před dvanáctým rokem života. Přibližně polovina kapitálu nových investorů pochází z rodinných úspor.‘‘[Bloomberg]

Navzdory varovným signálům z čínského kapitálového trhu, jakým je například nejvyšší světová úroveň celkového dluhu vytvořeného obchodování na páku, lze však pořád nalézt důvody, proč akciová rally není ještě u konce:

1) Čína uvolňuje měnovou politiku a má ještě mnoho prostoru před sebou

Stalo se už všeobecně známým faktem, že uvolňování měnové politiky má na akciové trhy velmi pozitivní dopad. Zatímco ekonomové začali čínskou měnovou politiku rychle nazývat začátkem kvantitativního uvolňování, čínská centrální banka stále využívá konvečních nástrojů měnové politiky. Na rozdíl od vyspělých zemí, kde jsou úrokové sazby v blízkosti nuly a tradiční měnověpolitické nástroje už nenabízí žádný další manévrovací prostor, čínská centrální banka má ještě mnoho možností, jak povzbudit tamější ekonomický růst. V současnosti se jednoroční referenční úrokové sazby pohybují nad 5% a sazba povinných minimálních bankovních rezerv je na 18,5%, což je v globálním měřítku pořád velmi vysoko.

2) Poměr celkové tržní kapitalizace k HDP indikuje mírnou podhodnocenost

Přestože je Warren Buffett, jeden z nejúspěšnějších investorů, známým příznivcem strategie ‚‚kup a drž‘‘, v roce 1999 prozradil, že při rozhodování o tom, kolik bude držet v portfoliu hotovosti, je pro něj ukazatelem číslo jedna poměr celkové tržní kapitalizace akciového trhu k hrubému domácímu produktu. Na grafu níže lze shlédnout, jak je na tom čínský akciový trh v porovnání s ostatními dnes.

china_1

3) Čínské akciové indexy ještě nepřekonaly svá předkrizová maxima

Místo výsměchu čínské akciové nákupní horečce bychom se měli na situaci podívat raději z delší časové perspektivy.

china_2

china_3

4) Čínské akciové trhy jsou poháněny dlouhodobě nadprůměrnou mírou růstu zisků

Při podrobnějším prozkoumání ukazatelů PE zjistíme, že valuace čínských společností byly v minulosti mnohem vyšší než jsou dnes. Především díky silnému růstu zisků v průběhu času násobky zisků, na kterých se čínské společnosti obchodují, poklesly. Tento trend je patrný zejména na následujícím grafu zachycujícím vývoj čínského akciového indexu Shanghai Composite společně s vývojem jeho ukazatele PE.

china_4

Po velmi krátkém oživení v roce 2009 čínské akcie téměř přešlapovaly na místě další čtyři roky, zatímco akcie na většině vyspělých trzích pozvolna připisovaly zisky. V polovině loňského roku dosáhl ukazatel PE indexu Shanghai Composite dokoncehistoricky nejnižší úrovně. Proč jsou tedy nyní všichni tolik překvapeni z vývoje na čínském kapitálovém trhu? Co je tolik šokujícího na nekončících zástupech nových retailových investorů poté, co země se skoro 1,4 miliardami obyvatel nedávno provedla další kroky k liberalizaci své ekonomiky?

Přestože dny, kdy bylo čínské akcie obchodné na burzách v Shanghaii a Shenzenu možné pořídit velmi levně jsou už pryč, nabízí se ještě jedna investiční příležitost. Čínské akcie obchodované na burze v Hong Kongu, známé jako H-Shares, se obchodují pořád na velmi nízkých násobcích zisku a obzvlášť v komparaci s vyspělými trhy jako jsou Spojené státy.

china_5

china_6

Při pohledu na grafy výše si lze všimnout, že růst hongkongského indexu Hang Seng byl v posledních letech tažen výhradně růstem zisků jeho společností, což úplně tak dobře nelze říci o indexu S&P500. V posledních 13ti hospodářských letech končících vždy posledním obchodním dnem v květnu dosáhla průměrná anualizovaná míra růstu (CAGR) zisků 8,9% u indexu Shanghai Composite, 7,1% u indexu Hang Seng a 5,4% u indexu S&P500. Během stejného období rostly výše uvedené indexy průměrným ročním anualizovaným tempem ve stejném pořadí o 14,4%, 12,0% a 7,8%.

china_7

Shrnutí

Čínský akciový trh je nepopiratelně spojen se značnými riziky, která byla v minulých týdnech detailně popsána snad všemi finančními médii, nicméně bychom měli brát na vědomí, že existují i faktory ospravedlňující současnou čínskou akciovou rally. Nejlidnatější země světa už celou řadu reforem k liberalizaci ekonomiky a finančních trhů provedla, proto bychom neměli být tolik překvapeni silnou poptávkou po investičních účtech a produktech. I oblíbený ukazatel investičního guru Warrena Buffeta, tržní kapitulace k HDP, naznačuje, že tamější akciový trh je teprve v kolébce a k bublině má ještě daleko. S ukazatelem PE na podpůrné hladině kolem 10 pak vyloženě hodnotovoupříležitost skýtají zejména akcie kotované na burze v Hong Kongu. Tzv. H-Shares tak mohou být velice zajímavým diverzifikačním pilířem každého akciového portfolia s dlouhodobým investičním horizontem.

Zdroje dat: Bloomberg, Gurufocus.com

Autor: Jan Kaška, David Krejča
www.AuraInvest.cz

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.