V roce 2014 bylo zahájeno trestní stíhání vůči 103 591 fyzickým osobám, což je o zhruba dva tisíce méně než předchozí rok. Výrazně ale přibylo stíhaných právnických osob, kterých za loňský rok bylo 139. Přitom o rok dříve, v roce 2013, bylo stíhání vedeno jen vůči 48 společnostem.

Pokud jde o rychlost vyřízení věci, u více než poloviny stíhaných osob skončí celé přípravné řízení do dvou týdnů. Státní zástupci postupují většinou rychle, celkem 74 % případů předaných od policie vyřídí do týdne. V téměř 64 % případů došlo ke stíhání v rámci zkráceného přípravného řízení.

Obdobně jako v předešlých letech převládá u pachatelů majetková trestná činnost. V oblasti korupce upozorňuje zpráva na nízký počet oznamovatelů, tzv. whistleblowerů, a jejich nedostatečnou právní ochranu.

Jako nové trendy v kriminalitě zmiňuje zpráva podávání tzv. šikanózních insolvenčních návrhů s cílem poškodit konkurenci a kyberkriminalitu, kam spadá zejména napadení účtů využitím internetového bankovnictví, zneužívání informací ze sociálních sítí nebo provozování podvodných e-shopů.

„U násilné trestné činnosti se projevuje narůstající agresivita a brutalita pachatelů. Deliktů osob mladších patnácti let sice v posledních letech ubývá, to ale nic nemění na tom, že se vyskytují případy zvýšené agresivity a brutality právě u těchto osob,“ uvedl Petr Malý, tiskový mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství.

Pokud jde o kritiku státních zastupitelství ze strany samosprávy kvůli nárůstu stíhání zastupitelů, došlo podle zprávy ke zlepšení postupu žalobců, a to díky vydání metodického návodu pro nižší státní zastupitelství.

Podobně jako v předešlých letech trvá i nízký podíl zprošťujících rozsudků, které soudy vydají pouze v 6 % případů. Trestních věcí, které by soudy vrátily k došetření státnímu zástupci, je pouze 0,17 %.

Související