Radní městské části Brno-střed schválili, že bude kompletní administraci všech veřejných zakázek dělat soukromá advokátní kancelář Georges-Coufal. Opozice to kritizuje a tvrdí, že je to tunelování pravomocí, díky které se zhorší transparentnost veřejných zakázek a nebude možná kontrola.

Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda kontrolního výboru městské části Bohumil Straka (TOP 09). Ke stejnému názoru se připojila i opoziční ODS, ČSSD a KSČM.

Starosta Brna-středu Martin Landa (Žít Brno) ČTK řekl, že nikdo nebude za radnici rozhodovat o vítězi veřejné zakázky a nebude to mít ani vliv na tok informací. Městská část má rozpočet přes než půl miliardy korun, více než polovinu tvoří investice.

Straka upozornil na to, že výběr advokátní kanceláře provedli radní bez jakékoliv porady v komisích a nevěděli o ní ani zastupitelé. "Ušili to tajně horkou jehlou, díky tomu půjdou veřejné zakázky mimo radnici. Dali jsme bianko šek soukromé firmě," uvedl Straka.

Landa to ale odmítá. "Nedali jsme nikomu bianko šek na to, aby vyváděl peníze z radnice. Náš záměr není zbavit se pravomoci. My budeme určovat, co chceme opravit a udělat, a rozhodneme o vítězi výběrového řízení. Všechnu administrativu a podklady za nás ale připraví soukromá firma," řekl Landa.

Chyběl nám specialista, říká starosta

Podle něj totiž nebyl na radnici žádný specialista, který by mohl tuto práci provádět. "Měli jsme právničku, která tyto služby v rámci odboru investic vykonávala, ale nebylo to na takové úrovni a potřebujeme širší záběr," dodal Landa. Podle Straky má však městský úřad okolo 250 zaměstnanců a další desítky externích pracovníků, mezi kterými jsou zkušení odborníci, a proto nebyla soukromá firma potřeba.

Krok radních kritizuje i KSČM. "Dochází k privatizaci veřejné správy. Radnice se stává zbytečnou a úředníci i zastupitelé přestávají plnit své povinnosti," uvedl Jiří Hráček (KSČM). Podle bývalého starosty Libora Šťástky jde radnice opačným směrem, než jaký hlásala před volbami.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Chtěla být transparentní, ale místo zveřejňování veřejných zakázek na internetu se dočkáme toho, že se o vše bude starat soukromá firma. Potom se na ni obrátíme s požadavkem o informace a ona nám řekne, že máme smůlu, protože musí zachovat obchodní tajemství. Radnice, zastupitelé i kontrolní výbor tak ztratí nad vším kontrolu," zdůraznil Šťástka.

Podle Landy je však spolupráce s advokátní kanceláří jedním z kroků, aby byla radnice transparentnější. "Kancelář nám pomůže s přípravou směrnice, díky které budeme všechny veřejné zakázky uveřejňovat na internetu tak, aby se do nich mohl přihlásit kdokoliv," dodal Landa s tím, že směrnice má být hotová za měsíc.