Pojišťovacích podvodů v Česku letos přibylo. Detektivové pojišťoven jich v prvním pololetí odhalili tisíce za celkem stovky milionů korun. Nejvíce případů bylo tradičně v Praze a Středočeském kraji. Nadále převládají podvody v pojištění aut a roste počet podvodů v úrazovém pojištění.

V prvním pololetí odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 264 milionů korun a ve srovnání se stejným obdobím loni jde o nárůst o 20 milionů korun. Největší objem odhalených pojistných podvodů hlásí Praha a Středočeský kraj, nejméně Zlínský kraj a Vysočina.

"Trendem poslední doby je zvýšení počtu pokusů o pojistné podvody v úrazovém pojištění a s tím související častější vědomé zapojení lékařů do páchání této trestné činnosti," řekl ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti ČP Michael Maierl.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Detektivové Allianz za prvních šest měsíců letošního roku odhalili podvody za 129 milionů korun, což je o 33 milionů více než během prvních šesti měsíců roku 2014. Počet prošetřovaných případů vzrostl o 278 na 1552, upozornil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Specialisté Kooperativy prošetřovali přes 500 podezřelých případů. "Podvodné jednání se nám podařilo prokázat u 336 případů, z toho ve 275 případech jsme podali na pachatele trestní oznámení. Další stovky případů odhalili přímo pracovníci likvidace. Celková uchráněná hodnota přesáhla 80 milionů korun," informoval vedoucí bezpečnostního odboru v pojišťovně Vojtěch Stavný. Ve stejném období 2014 to bylo 180 odhalených podvodů a uchráněná hodnota dosáhla 127 milionů korun.

Nejvýznamnější událostí prvního pololetí bylo podle něj ukončení vyšetřování doposud největšího organizovaného podvodu v životním pojištění, akce Medical. V květnu oznámila Policie ČR zahájení trestního stíhání asi 20 osob, kterým prokázala podezření ze spáchání trestného činu pojistného podvodu. Organizovaná skupina působila zejména v severních Čechách.

Detektivové Generali odhalili během prvního pololetí pojistné podvody za téměř 23 milionů korun. "Přestože meziročně objem odhalených podvodů klesl ze 34 na 23 milionů korun, z dlouhodobého hlediska vykazuje růst. Například před třemi lety zabránili detektivové škodám v uvozovkách jen za 17 milionů korun. Navíc řada případů je stále v šetření, konečný účet tedy může být mnohem vyšší," připomněl mluvčí Generali Jiří Cívka. Největší podíl pojistných podvodů podle něj spadá do podnikatelského majetkového a odpovědnostního pojištění.

Organizované gangy

Specialisté České podnikatelské pojišťovny prověřovali 112 podezřelých případů. V polovině z nich bylo prokázáno podvodné jednání a pojistné plnění bylo zamítnuto. Nejvíce pokusů o podvodná jednání zaznamenali tradičně v pojištění vozidel. "Organizované skupiny pachatelů úmyslně vyvolávají dopravní nehody a její účastníci si pouze vyměňují role. Při některých nehodách vystupují v postavení poškozeného nebo pojištěného, jako svědci či řidiči," uvedl vedoucí oddělení vyšetřování ČPP Aleš Haisl.

Nárůst případů ČPP zaznamenala u životního a úrazového pojištění. Typickým příkladem je účelové uzavírání pojištění denního odškodného za léčení úrazu s cílem inkasovat plnění za smyšlené úrazy podložené falešnými lékařskými zprávami nebo za úrazy, u kterých nebyl jednoznačně doložen průběh léčení. "Roste počet případů, kde při šetření pojistné události odhalíme, že klient při uzavření pojistné smlouvy záměrně uvedl nepravdivé údaje o svém zdravotním stavu," doplnil Haisl.

Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše škody. Soud může udělit maximálně desetiletý trest odnětí svobody.