Tento indikátor je poměr celkové tržní kapitalizace a hrubého domácího produktu. Věštec z Omahy jej používá jako ekvivalent poměru price-to-earnings pro celou ekonomiku. Tvrdí, že trh je podhodnocený, pokud se hodnota indikátoru pohybuje v rozmezí 70 – 80 % a naopak je předražený při hodnotě nad 133 %. Čína i Amerika jsou tak momentálně pro Warrena Buffetta neatraktivní. O Trhu, na kterém investiční guru vidí růstový potenciál, se můžete dočíst ZDE.

graf_MarketCap_to_GDP

Podhodnocený čínský akciový trh

O bublině v Číně se začalo mluvit, když zdejší akciový trh zaznamenal od začátku roku 2014 do půlky letošního roku nárůst okolo 150 %. Musíme ovšem brát v úvahu hodnotu, ze které index začal stoupat v lednu 2014. V tu dobu dosahoval „Buffettův indikátor“ hodnoty pod hranicí 70 %, tedy velice levné s doporučením koupit. A v současnosti tento indikátor vykazuje v Číně dokonce nižší hodnotu, než na americkém trhu, čínské akcie jsou tedy stále relativně levnější, než ty americké (viz graf). Navíc hodnota 110 % u čínských akcií má před sebou ještě kus cesty k protržení hraniční hodnoty 133 %.

Úrokové sazby a akciový trh

Minulý týden FED své referenční úrokové sazby nezvýšil. Avšak s největší pravděpodobností se tak stane do konce roku, a proto lze očekávat zvýšenou volatilitu amerického akciového trhu. Požadovaný výnos investora se totiž odvíjí od bezrizikové úrokové míry, kterou reprezentují státní dluhopisy.

Naopak čínská centrální banka (The People’s Bank of China) v letošním roce intenzivně snižuje úrokové sazby, což je jeden z důvodů prudkého nárůstu, a proto lze i očekávat mírný růst trhu po nedávné korekci.

Autor: Sven Subotič, Martin Chalupa

www.aurainvest.cz

Zdroj dat: gurufocus.com, worldbank.org

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.