Vědci na setkání Americké chemické společnosti představili první výsledky testování knihy, přes jejíž stránky je možné filtrovat znečištěnou vodu. Speciálně upravený papír hubí zdraví škodlivé bakterie a zároveň jsou na něm natištěny informace o tom, jak a proč by voda měla být filtrována.

Mnozí z těch, kterých se problém s nedostatkem pitné vody týká, si totiž ani nejsou vědomi toho, že jim voda, kterou pijí, může uškodit. 

Papír se již osvědčil během testování v laboratorních podmínkách. Nyní ho vědci zkoušeli v terénu. Přes materiál filtrovali vodu z 25 znečištěných zdrojů v Jižní Africe, Ghaně, Keni, Haiti a Bangladéši.

Papír napuštěný nanočásticemi stříbra zneškodnil 99 % všech bakterií, které voda obsahovala. Přefiltrovaná voda se tak kvalitou přiblížila kohoutkové vodě, kterou používají odběratelé ve Spojených státech. 

Přístup ke zdravotně nezávadné vodě je jedním z největších problémů, se kterými se lidstvo potýká. Celosvětově nemá pitnou vodu k dispozici 750 milionů lidí. Teri Dankovichová, vědkyně z University of Virginia ve Spojených státech, se vývojem "drinkable book", tedy doslova "pitné knihy", zabývala posledních několik let.

"Všechno, co musíte udělat, je vytrhnout z knížky list papíru, vložit ho do filtrační nádoby a nalít přes něj vodu z řek, potoků či dalších znečištěných zdrojů - výsledkem je čistá, pitná voda. Téměř všechny přítomné bakterie jsou filtrací zneškodněny", řekla Dankovichová pro BBC.  

Kniha je inovativní svým designem i technologií výroby. Filtrační papír obsahuje nanočástice stříbra nebo mědi, které do sebe nasají mikroorganismy ve vodě a to je zahubí. Filtraci nepřežijí původci několika z nejčastějších nemocí v rozvojových zemích – bakterie cholery, tyfu a escherichie coli.

Na jednotlivých stránkách knihy jsou zdraví nezávadným inkoustem natištěny informace a instrukce o filtraci vody, a to v angličtině a místním jazyce. Cena výroby těchto filtrů je výrazně nižší než u jiných metod. Samotnou knihu pak výrobce nabízí v plastovém obalu, který slouží jako nádoba pro umístění filtru.

Prezentace The Drinkable Book:

Jeden list papíru zvládne přefiltrovat až 100 litrů vody a celá kniha pak poskytne čistou vodu jednomu člověku po dobu čtyř let. 

Poté, co filtrační kniha prokázala svou funkčnost v laboratoři i v reálném prostředí, bude tým Teri Dankovichové dále pracovat na jejím využití v praxi. Rozšíří testování mezi obyvatele ohrožené nedostatkem pitné vody.

Například v Bangladéši budou místní zkoušet, jestli je možné filtr s papírem nasadit na "kolshi", tradiční a hojně používanou nádobu na vodu. Vědci musí také ověřit účinnost filtrace na další škůdce, které voda obsahuje – prvoky a viry.