Česká republika v pátek po 15 hodinách přestala dovážet elektřinu a již vystačí s produkcí domácích elektráren. Informovala o tom mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Barbora Peterová. "Situaci, která nastala, dlouho nepamatujeme," řekla. 

Pomohl přicházející víkend, kdy je spotřeba elektřiny pravidelně nižší. ČR začala elektřinu dovážet kvůli neplánovanému úplnému odstavení jaderné elektrárny Temelín a tepelné elektrárny ve Chvaleticích. Česko, které je dlouhodobě exportérem elektřiny, ji muselo dovážet zhruba od půlnoci do 15 hodin.

První z chvaletických bloků by mohl začít vyrábět již v noci na sobotu, první z dvou bloků Temelína by pak měl být připojen k přenosové soustavě v noci z neděle na pondělí.

Podle Peterové bylo třeba v pátek v přenosové soustavě v některých hodinách nahradit více než 1000 MW výkonu, což je výkon jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín. Dispečeři ČEPS proto museli zažádat u provozovatelů sousedních přenosových sítí o výpomoc. Kolik ČEPS za výpomoc zaplatí, bude podle ní známo během několika dnů.

"Neumíme ani řádově říct, kolik to bude, protože ceny odpovídají aktuálním cenám na trhu," uvedla. Podotkla, že ČEPS sice náklady zaplatí, v konečném důsledku ho to ale nebude stát nic. "Náklady zaplatí ti, kteří odchylku způsobili," dodala. Temelín patří energetické společnosti ČEZ, Chvaletice společnosti Severní energetická.

Energetici v noci na pátek odstavili druhý výrobní blok elektrárny Temelín od přenosové soustavy kvůli poruše. Od 3. září přitom stojí první blok, a to kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. Tentokrát bylo důvodem odstávky zvýšené chvění turbogenerátoru rovněž v nejaderné části elektrárny, uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Předběžně je odstávka plánována na dva týdny.

Problémy měli v Temelíně už v létě, oba bloky byly souběžně odstaveny na neplánovaných 27 dnů. Elektrárna s výkonem 2000 megawattů je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku. Svojí produkcí kryje pětinu spotřeby.

"Důvodem odstávky bylo zvýšené chvění turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny po zapnutí tlumivky, zařízení, které reguluje napětí v síti v rozvodné stanici Kočín. Zvýšené hodnoty chvění zaznamenalo hned několik čidel. Chybu v měření tak operátoři vyloučili a turbínu odstavili," upřesnil mluvčí. Reaktor je podle něj stabilizován na výkonu 16 procent. Aktuálně se připravují kontroly turbogenerátoru, ze kterých bude možno určit konkrétní příčinu a stanovit další kroky.

Práce na zpětných klapkách na potrubí napájecí vody v nejaderné části elektrárny jsou hotovy. Aktuálně probíhá příprava na tlakovou zkoušku před spuštěním bloku.

Zcela mimo provoz je i tepelná elektrárna Chvaletice. Dva její bloky podstupují dlouho plánovanou opravu, další dva byly neplánovaně odstaveny v noci na pátek kvůli poruše.

"V noci se na jednom bloku objevila netěsnost na tlakovém celku, ve sváru u parní komory. Odstavili jsme ho a opravuje se," řekl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas. Do provozu by mohl být spuštěn v pondělí ráno. Poslední čtvrtý blok je mimo provoz kvůli velkému nánosu strusky v kotli. Tu je nutné odstranit vodním paprskem nebo mechanicky. Blok by mohl opět začít pracovat dnes v noci.

Česko se z exportní země stalo importní

Situaci okomentovala i společnost ČEPS, která zajišťuje mimo jiné spolehlivé provozování a rozvoj přenosové soustavy. "Z exportní země jsme se naráz stali importní. Dispečeři ČEPS museli zažádat u provozovatelů sousedních přenosových sítí o výpomoc. V soustavě v některých hodinách bylo třeba nahradit více než 1000 MW výkonu a během dopoledne se tato hodnota pohybovala okolo 700 MW, což jsou zhruba tři čtvrtiny výkonu jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín," řekla Peterová.

Záložní zdroje, které má ČEPS k dispozici, byly v provozu prakticky všechny. Situaci navíc komplikovaly vysoké toky v sousedních soustavách, které výrazně omezují možnosti dovozu elektrické energie ze zahraničí. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Temelín letos nemá dobrý rok, ale k žádnému snížení jaderné bezpečnosti nedošlo," řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Problémy, které v Temelíně aktuálně jsou, nejsou v kompetenci úřadu, uvedla. 

Ve středu 2. září elektrárna dosáhla svého dosud nejvyššího výkonu, poté co skončila rozsáhlá modernizace obou výrobních bloků a její původní projektový výkon se zvýšil z 1962 na 2158 megawattů. Od 28. srpna po odstávkách poprvé souběžně naplno pracovaly modernizované turbíny obou temelínských bloků.

Podle Drábové aktuální problémy elektrárny se zvyšováním výkonu elektrárny nesouvisí. "Naopak, až se modernizované turbíny pořádně zajedou, tak by měly být spolehlivější než původní varianta," uvedla. "Problém vidím spíše v dodavatelských firmách, jejichž kvalita a technická kompetence jde mírně dolů," dodala.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor řekl, že opakované problémy Temelína jsou daní za rozsáhlou modernizaci obou výrobních bloků. Připomněl, že původní projektový výkon elektrárny se díky ní zvýšil z 1962 na 2158 megawattů. "Každý zásah do tak složitého zařízení, jakým jaderná elektrárna bezesporu je, přináší riziko startovacích potíží. A když se k tomu přidají i Chvaletice, tak už to znamená problém pro soustavu," řekl Gavor.

Česko dlouhodobě elektřinu vyváží. Podle dat Energetického regulačního úřadu činil za celý loňský rok rozdíl mezi dovezenou a vyvezenou elektřinou 16,3 TWh ve prospěch vyvezené elektřiny. Temelín, největší zdroj výroby elektřiny v Česku, loni do sítě dodal 14,95 TWh elektřiny, zhruba čtvrtinu celkové spotřeby v ČR.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Teď je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Letos zatím vyrobila 8,8 milion MWh elektřiny. Vzhledem k prodlouženým a neplánovaným odstávkám Temelín letos nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny z roku 2012, která dosáhla 15,3 miliardy kilowatthodin.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Elektrárna loni vyrobila 3,12 TWh elektřiny a na její celkové výrobě v ČR se podílí zhruba 3,5 procenty.