Společnost Deloitte provedla na konci srpna mezi zástupci firem průzkum na téma kontrolní hlášení. Od 1. ledna 2016 totiž budou mít všichni plátci DPH povinnost v kontrolním hlášení vykazovat jednotlivé transakce v detailu záznamní evidence k DPH. Správce daně tak může například porovnávat trendy, srovnávat data a nalézat odchylky ve výkazech daného plátce oproti obdobným společnostem a identifikovat tak subjekty pro lepší zacílení daňových kontrol.

Přípravě na zavedení elektronického výkazu, který budou muset od nového roku plnit všichni plátci DPH, se v blízké době chystá věnovat 45 % firem. Zbývajících 33 % dotázaných respondentů uvedlo, že zatím se problematikou kontrolního hlášení vůbec nezabývala.

Průzkum se zároveň zaměřil na to, v jakém stavu je příprava dané firmy na kontrolní hlášení. 42 procent dotázaných se přípravou chystá zabývat, 38 % respondentů právě analyzuje dopad na jejich firmu a 20 % firem již provádí potřebné změny v IT a interních procesech. 6 z 10 firem zatím netuší, jaké měsíční náklady jim se zavedením kontrolního hlášení vzniknou.

Investici do programu, který pomůže vyplňování kontrolního hlášení, zvažuje 21 % dotázaných respondentů, vlastní řešení vyvíjí třetina dotázaných. Na dodavatele účetního systému spoléhá čtvrtina firem a na portál finančního úřadu pětina společností.

 

Související