Podle nejnovějších údajů Exekutorské komory ČR klesá počet osob se dvěma či třemi exekucemi, ale stoupá počet osob s "multiexekucemi". Čtyři a více exekucí má přes 370 tisíc dlužníků a až polovina nově nařízených exekucí je na osoby s deseti a více exekucemi. Příčinou je podle komory zbytečné nadužívání soudních exekucí věřiteli.

"Růst mnohačetných exekucí je celospolečenský problém. Exekutoři nedostávají za svou práci zaplaceno, což může znamenat omezení jejich služeb," varuje Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR s tím, že se jedná až o šedesát procent případů. Pro věřitele je totiž soudní exekuce zdarma, a to i když je bezvýsledná. "Co je zadarmo, to je nadužíváno," dodala Fučíková. Věřitelé proto podávají stále nové návrhy proti dlužníkům, od nichž nejsou exekutoř dlouhodobě schopni částu vymoci.

Soudní exekutoři proto začínají mít ekonomické problémy. Podle Exekutorské komory se jedná o bezvýchodný kruh: Na jedné straně přibývá marné práce, za kterou nedostanou exekutoři zaplaceno a na druhou stranu jim rostou náklady s přibývající agendou. Ministerstvo spravedlnosti zároveň uvažuje o snížení exekučního tarifu. To Komora kritizuje.

Komplikovanou situaci nevyřešilo podle komory ani 43 novel exekučního řádu. "Stále nevyřešené je například nastavení rovnováhy mezi exekucemi a insolvenčním řízením. Neřeší se problém bezvýsledných exekucí. Navíc od roku 2001 fakticky nedochází k promlčení pohledávek," řekla Fučíková s tím, že si stát i věřitelé mají uvědomit, že exekuce nejsou zadarmo.

Komora se zároveň obává, že systému hrozí návrat před rok 2001, kdy dluhy vymáhaly s velmi malou úspěšností pouze soudy."Ve vzduchu by vysely miliony exekucí," tvrdí prezidentka Fučíková s tím, že podle ní stát není na takovou situaci připraven. Řešením je podle exekutorů prevence a důraz na "odpovědné půjčování" a také větší účast věřitele na celé exekuci.

Související