Začínal z ničeho, ale stvořil obří obuvnické impérium. Pro zaměstnance budoval byty, školy i obchody, v podstatě postavil nový Zlín. Na nohy dostal chudý kraj, lidem dal práci i vyšší životní úroveň. Prvotní příběh úspěchu Tomáše Bati je sice historie, i dnes však ve všech 14 krajích České republiky Baťův odkaz žije.

Jaké firmy v současnosti tedy vládnou regionům? Z každého kraje Česka Ekonom vybral z žebříčku Czech Top 100 tři nejvýznamnější podniky s nejvyššími tržbami za rok 2014. Jsou ale tahouny krajů tyto velké, někdy zahraniční matkou vlastněné společnosti, anebo menší, třeba rodinné firmy, jejichž majitelé je vybudovali také z ničeho jako zmiňovaný Baťa? Jak by se českým regionům vedlo, kdyby v nich tyto velké a vydělávající podniky nepůsobily?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Týdeník Ekonom vybral z každého kraje Česka z žebříčku Czech Top 100 tři nejvýznamnější podniky s nejvyššími tržbami za rok 2014.
  • Podle odhadů vytváří firmy nad 250 zaměstnanců okolo 20 procent HDP kraje a zaměstnávají přibližně 15 procent lidí.
  • Jaké firmy v současnosti tedy vládnou regionům? A jak by se regionům vedlo bez nich?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru