Gazprom uzavřel v Česku obchod roku. Bohužel ten nejhorší. Firma Vemex, kterou ruský státní plynový gigant ovládá přes německou dceřinou společnost Gazprom Germania, odebrala od v tuzemsku neznámé firmy plyn za 2,5 miliardy korun. Ta se však ukázala být prázdnou schránkou a od loňského prosince do letošního května ne­uhradila státu daň z přidané hodnoty ve výši 430 milionů korun.

Ty Vemexu začátkem měsíce zabavil Specializovaný finanční úřad, který se zaměřuje hlavně na správu daní u firem s ročním obratem nad dvě miliardy korun. Zároveň provádí celkovou kontrolu tuzemského podnikání Gazpromu. Domnívá se, že Vemex mohl tušit nebo věděl, že uzavírá smlouvu s podvodnou firmou. Pokud by se prokázalo, že jde o daňový podvod, jednalo by se o největší aféru v plynárenském byznysu v české historii.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Finanční správa zabavila začátkem listopadu Vemexu, který spadá pod Gazprom, přes 430 milionů korun. Domnívá se, že Vemex mohl tušit nebo věděl, že uzavírá smlouvu s podvodnou firmou na odběr plynu v hodnotě 2,5 miliardy korun.
  • Pokud se prokáže, že jde o daňový podvod, jednalo by se o největší aféru v plynárenském byznysu v české historii.
  • Vemex byl vůči firmě Impetro od začátku obezřetný. Sám jí dal interní rating CCC, což znamená, že u partnera existovalo potenciální riziko, a tudíž obchod vyžadoval zvýšenou pozornost.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.