Poděkovat svým obchodním partnerům a klientům za dosavadní spolupráci je gesto, kterým ukážete, že s nimi počítáte i v nadcházejícím roce. Při snaze udělat radost obdarovaným je však třeba dát si pozor, abyste neporušili hospodářskou soutěž.

U podnikatelských subjektů totiž podle projektové vedoucí z Transparency International Ivany Dufkové nejsou daná obecně platná pravidla pro přijímání darů. "Řada společností má etický kodex, který toto upravuje, většinou však ne formou maximální hodnoty, ale obecně tak, že přijetí daru nesmí ohrožovat nestrannost a bezúhonnost v obchodních vztazích," popisuje Dufková.

Přitom na podplácení v rámci hospodářské soutěže pamatuje jak občanský, tak trestní zákoník. Jak varuje Petr Glogar, advokát z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal, za určitých okolností může být podle trestního zákoníku dárek považován za úplatkářství. "Proto je důležité v souvislosti s dáváním a přijímáním firemních darů postupovat obezřetně," upozorňuje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.