Sněmovní realita

Ohlášené obstrukce k zákonu o EET se promítají i do řady faktických výroků, na které narážíme v posledních měsících. Pojďme se některé z nich tedy zaměřit. Začneme aktuálním vystoupením Jiřího Dienstbiera. Ten v úvodu OVM konstatoval, že “opozice obstruuje celé volební období”. Tento výrok jsme museli hodnotit jako nepravdivý.

Pravicová opozice vyhlásila v Poslanecké sněmovně obstrukce v tomto volebním období ve 2 případech (služební zákon a EET), v prvním z nich k nim vůbec nedošlo. Nadto jedno jednání (o hazardu) blokoval svým projevem Miroslav Kalousek, ovšem kromě těchto případů Sněmovna funguje v normálním režimu. Poslanci už stihli schválit 129 zákonů ve 3. čtení, což by se jim zřejmě ve stavu zablokované a zdrzující Sněmovny povedlo jen těžko.

Můžeme se také podívat na jiné aspekty fungování PSP v dalších výrocích, které v poslední době padly, a které Demagog.cz podrobil kontrole. Nejvíce takových vyjádření stran ne/fungování Sněmovny padlo v duelu Jaroslava Faltýnka s Miroslavou Němcovou u Václava Moravce 25. října.

Předně Faltýnek argumentovat počtem svolávaných mimořádných schůzí v tomto a minulém volebním období. Realita je taková, že v tomto volebním období (ke dni vysílání) bylo uspořádáno 13 mimořádných schůzi, z čehož hned 8 svolala vládní koalice a v minulém období to bylo ve srovnatelném čase 16 schůzí, z nichž ovšem celkem 11 svolala opozice, kterou vedla ČSSD.

Předseda poslanců ANO také argumentoval tím, že cena jednání Sněmovny dosahuje půl milionu korun za hodinu. Tento svůj výrok opakuje poměrně často, byť jsme vyvrátili reálnost tohoto údaje.


Navíc je otázkou, zda se dá jednání demokraticky zvoleného legislativního orgánu přepočítávat na peníze. Potřebujete se jako klub poradit a chtete přestávku 30 minut? Právě jste promrhali čtvrt milionu! 

Že nemusí sněmovní realita působit zrovna estetickým dojmem, je ovšem pravda také. Projednávání EET zatím probíhalo tak, že opoziční poslanci nedovolili ani začít samotnou rozpravu k danému body, kde by argumentovali ve prospěch svojí pozice. Místo toho zablokovali jednání pětihodinovým načítáním změn v programu schůze nebo četli rok starý stenoprotokol (Kalousek).

Na druhou stranu ani vládní koalice nepůsobí někdy tak, že by jí na srdci leželo bezproblémové fungování dolní komory Parlamentu. Můžeme pouze odkázat na účast členů vlády minulý čvrtek (tedy v den interpelací), kdy bylo na část nebo celý den omluveno hned 14 ze 17 členů vlády.

Zdržující se Babiš

V další části OVM pak oba přítomní diskutovali mimo jiné také o střetu zájmů Andreje Babiše. Ministr Dienstbier uvedl, že Babišův střet zájmů je v podstatě všudypřítomný a výsledkem toho také je, že ministr financí téměř na každém jednání vlády u některého bodu vystoupí a oznámí svůj střet zájmů a zdrží se hlasování. O den později vyšel v týdeníku Respekt text “Vládní dotace od Babiše k Babišovi”, v němž Jaroslav Spurný píše, že “k dispozici není ale žádný seznam, v jakých případech se Babiš hlasování zdržel.”

Demagog.cz ovšem při analýze výroku Jiřího Dienstbiera tento seznam vytvořil. Do dneška proběhlo 95 jednání vlády Bohuslava Sobotky. Andrej Babiš se při jednání o různých bodech zdržel na deseti z těchto jednání a to v celkem 17 případech (data do začátku března 2015 pocházejí z analýzy serveru Česká justice, zbývající jednání mapoval Demagog.cz).

Výrok ministra Dienstbiera jsme tedy museli hodnotit jako nepravdivý, Babiš se ve skutečnosti vyřazuje z hlasování mnohem méně, než jak ministr uvádí. Navíc body, v nichž se označuje být ve střetu zájmů, stejně procházejí i s podporou jeho kolegů z ANO.

Kompletní seznam bodů, kdy Babiš zhodnotil svou pozici jako střet zájmů, naleznete v hodnocení výroku Jiřího Dienstbiera. Jde např. o tzv. zelenou naftu, zákony o hnojivech, o významné tržní síle nebo schválení míry kofinancování ze státního rozpočtu pro Program rozvoje venkova na období 2014-2020.

Po těchto Otázkách se začalo především mluvit o přestřelce mezi společností MAFRA a Václavem Moravcem (jde o zakázku Lesů ČR pro MAFRA bez výběrového řízení, jak Václav Moravec uvedl v pořadu a na soc. sítích), lze ovšem čekat, že do popředí zájmu se opět dostane i fungování Poslanecké sněmovny. Vždyť v pátek nás čeká další kolo mimořádné schůze svolané koalicí k EET. Lze předpokládat, že opozice zablokuje i toto projednávání, nakolik ale vůbec je možné obstruovat až do konce volebního období, jak opozice vládě v případě tohoto návrhu slibuje, odpoví v pátek ráno Demagog.cz ve svém speciálním výstupu k obstrukcím.